Przejdź do zawartości

2010-09-28: Rusza projekt nowego amerykańskiego satelity meteorologicznego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 28 września 2010
Wizualizacja satelity typu NPOESS z 2006 roku

W ostatnim tygodniu w imieniu National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) agencja kosmiczna NASA przyznała cztery kontrakty związne z budową pierwszego z satelitów serii Joint Polar Satellite System, JPSS-1.

Firma Ball Aerospace & Technologies otrzymała kontrakt na budowę satelity Joint Polar Satellite System 1 (JPSS-1). Satelita ma zostać wyniesiony w 2014, a kontrakt wygasa 1 lutego 2015 roku.

Umowa, warta 248 mln. USD, obejmuje projekt, budowę i przetestowanie statku, montaż dostarczonych urządzeń, scalenie z rakietą nośną, asystowanie w trakcie startu i sprawdzenie po udanym wyniesieniu na orbitę.

Agencja przyznała również kontrakt na zaprojektowanie i budowę jednego z przyrządów pomiarowych JPSS-1. Przyrząd CrIS (Cross-track Infrared Sounder, tj. sonda podczerwieni z krzyżującymi się wiązkami) zostanie zbudowany przez amerykańską firmę ITT za kwotę 98,6 miliona dolarów. W kwocie umowy zawarta jest budowa, przetestowanie instrumentu oraz asystowanie producenta podczas montażu, w trakcie i po wyniesieniu satelity. Taki sam instrument miał znaleźć na satelitach anulowanego programu NPOESS. CrIS będzie służył do pomiaru temperatury i wilgotności atmosfery, zawartości pary wodnej oraz gazów.

Trzecią z umów jest kontrakt na budowę innego przyrządu naukowego, VIIRS. Visible Infrared Imager Radiometer Suite (dosł. zestaw obrazującego radiometru światła widzialnego i podczerwieni) zostanie zbudowany przez Raytheon Space and Airborne Systems. Podobnie jak w przypadku poprzednich umów, producent otrzyma zwrot kosztów, tutaj w wysokości 314 mln. USD. Raytheon zbuduje dwa przyrządy VIIRS, służące do optycznych i podczerwonych obserwacji lądów, oceanów, pokrywy chmur, wyznaczania bilansu energetycznego i temperatury powierzchni oceanów.

Ostatnim kontraktem jest umowa na obsługę infrastruktury naziemnej, wspólnej z podobnym programem wojskowym. Kontrakt otrzymał Raytheon Corporation. Za kwotę 1,4 miliarda USD firma opracuje, wytworzy i przetestuje niezbędny sprzęt i oprogramowanie potrzebne do działania programu JPSS na Ziemi. Umowa jest ważna do września 2018 roku. JPSS jest następcą, cywilną częścią, chybionego programu satelitów National Polar-Orbiting Operational Environmental Satellite System (NPOESS), który miał stanowić połączenie okołobiegunowych satelitów cywilno-wojskowych, łączących wymagania NOAA i wojska. Wspólne satelity miały obniżyć koszty i zracjonalizować pogodowe obserwacje Ziemi dokonywane przez statki USA. Po latach prac i wydaniu 15 miliardów USD (całego budżetu jaki miał spożytkować projekt w trakcie swojego trwania, równy kosztowi prawie 4 łazików marsjańskich Curiosity!), okazało się, że wymagania cywilne i wojskowe są tak różne, że nie dające się pogodzić. Ball Aerospace zdążył zbudować jednak demonstratora floty NPOESS, statek NPP. JPSS-1 ma być w zasadzie jego klonem, z uwagi na daleko zaawansowane prace nad NPP i konieczność wysłana satelity pogodowego w 2014 roku, aby zachować ciągłość obserwacji. JPSS będzie prowadził meteorologiczne i klimatologiczne obserwacje Ziemi w godzinach popołudniowych, czasu lokalnego terytorium nad którym będzie przelatywał. Docelowa flota JPSS ma współdzielić infrastrukturę naziemną z satelitami pogodowymi ministerstwa obrony USA.

Program JPSS należy formalnie do NOAA, ale realizowany jest w jej imieniu przez NASA. Za odbiór danych odpowiedzialny będzie jeden z jej ośrodków, Goddard Space Flight Center.

Źródła[edytuj | edytuj kod]