2010-09-22: XIV Warszawski Festiwal Nauki: dzień piąty

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 22 września 2010
Nauka
N icon science.png
XIV Warszawski Festiwal Nauk - logo.jpg

Trwa XIV Warszawski Festiwal Nauki, który zapowiadaliśmy. Odbyło się kilkadziesiąt imprez mających na celu popularyzację nauki.

Podczas piątego dnia festiwalu, 22 września 2010, słuchacze Festiwalu mogli uczestniczyć w imprezie pod tytułem: „Tajniki budowy komórki”, które odbyły się w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN. Prof. Elżbieta Wyroba opowiadała o pokazywanych strukturach komórkowych. Następnie wraz z mgr Rafałem Bartosiewiczem oraz Henrykiem Bilskim prezentowali możliwości mikroskopów elektronowych: skaningowego i transmisyjnego. Można było obejrzeć np. kilkuset krotne powiększone głowy komara. Zajęcia rozpoczęły się o 15:00 i trwały niemal do 17:00.

O 17:30 Sebastian Szymański z Instytutu Filozofii UW wygłosił wykład „Czy instytucje mogą być sprawiedliwe?” w ramach cyklu „Filozofia w praktyce”. Słuchacze mogli dowiedzieć się, jakie są relacje między konstytucją, przepisami za sędzią i jak znaczenie obiektów zależy od kontekstu. Publiczność chętnie zadawała pytania, jednak ograniczenia czasowe nie pozwoliły na udzielenie satysfakcjonujących odpowiedzi. Przy jednym z pytań wykładających stwierdził że „to jest temat na osobny wykład”. Któreś z kolejnych pytań okazało się „tematem na cały cykl wykładów”.

Źródła[edytuj]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego
Wikinews
Mazowieckie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Warszawy i Płocka
pozostałych miejscowości