2010-09-20: XIV Warszawski Festiwal Nauki: dzień trzeci

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 20 września 2010

Trwa XIV Warszawski Festiwal Nauki, który zapowiadaliśmy. Odbyło się kilkadziesiąt imprez mających na celu popularyzację nauki.

Dr inż. Maciej Pilarek
Prof. dr hab. Andrzej Wróbel

Podczas trzeciego dnia festiwalu, 20 września 2010, dr inż. Maciej Pilarek wygłosił wykład pod tytułem "Sztuczna krew i oddychanie cieczą, czyli perfluorozwiązki w biotechnologii i medycynie". Słuchacze mogli dowiedzieć się o najnowszych zastosowaniach perfluorowęglowodorów. Ciekłe związki z tej grupy dzięki swojej nie reaktywności i zdolności do rozpuszczania w nich dużych ilości tlenu i dwutlenku węgla mogą służyć jako tymczasowy substytut krwi oraz jako nośnik tlenu dla hodowli biologicznych. Wykorzystywane są także jako substancja do wypełniania płuc wcześniaków oraz jako nośnik tlenu w hodowlach komórek zwierzęcych. Prezentacja wyjątkowo odbyła się bez pokazu slajdów z powodu problemów technicznych. Zainteresowane osoby mogły jednak zapoznać się z obrazami na laptopie po wysłuchaniu zasadniczej części.

Na kolejnym wykładzie pt „Co widzi mózg?” prof. dr hab. Andrzej Wróbel opowiadał o tym, jak oszukuje nas nasz własny organizm. Okazuje się, że nie dość że większość informacji nie dociera do naszej świadomości, to w dodatku to, co już dotrze, niekoniecznie jest tym, co faktycznie istnieje. Złudzenia optyczne posłużyły za przykład funkcjonowania naszego układu nerwowego. Dowiedzieć się można było na przykład, jak mechanizm hamowania obocznego wyjaśnia złudzenie Hermana. Sala okazała się zbyt mała dla przybyłych gości nawet mimo tego, że wykład był transmitowany na dwa pomieszczenia.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego
Wikinews
Wikinews
Mazowieckie
Mazowieckie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Warszawy i Płocka
pozostałych miejscowości