2010-09-18: XIV Warszawski Festiwal Nauki: dzień pierwszy
18 września 2010 rozpoczął się XIV Warszawski Festiwal Nauki, który zapowiadaliśmy. Odbyło się kilkadziesiąt imprez mających na celu popularyzację nauki.
W festiwalu uczestniczy między innymi Wydział Farmaceutyczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie odbyły się pokazy takie jak „Pierwotniaki i dafnie na straży czystości wody” prowadzony przez dr hab. Grzegorza Nałęcz-Jaweckiego. Uczestnicy mogli samodzielnie przeprowadzić dwa testy bioindykacyjne z użyciem Daphnia magna oraz Spirostomum ambiguum. Prezentowany był również wykład „Cele molekularne leków w świecie wirtualnym”, autorstwa prof. dr hab. Doroty Maciejewskiej i dr Teresy Żołek, na którym goście mogli się dowiedzieć, jak wygląda proces powstawania nowych leków oraz zapoznać się z działaniem programów do modelowania molekuł chemicznych.
Wykłady odbywały się też na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jeden z nich miał tytuł „Czy mniej lub bardziej szlachetne kamienie mogą uzdrawiać?” Prof. Andrzej Kozłowski opowiadał o historii przypisywanych minerałom właściwości, omówił następnie rzeczywiste znacznie substancji mineralnych dla organizmu człowieka. Prezentacje zakończył ostrzeżeniem przed przypisywaniem kamieniom właściwości magicznych, co może prowadzić do rezygnacji z terapii proponowanej przez medycynę.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- http://www.festiwalnauki.edu.pl/node/1654
- http://www.festiwalnauki.edu.pl/node/1652
- http://www.festiwalnauki.edu.pl/node/1700
Materiał do tego artykułu przygotował reporter Wikinews: {{{1}}}. Zawarte są w nim także materiały multimedialne przygotowane przez wikimedian. |
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego |
---|
Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim. |