2010-09-10: Wietnam: 14 reaktorów do 2030 roku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 10 września 2010

Do końca października Wietnam i Rosja podpiszą umowę na budowę siłowni jądrowej, dostawy paliwa jądrowego i jego odbiór po zużyciu. Wietnam zamierza do 2030 roku posiadać 14 reaktorów energetycznych.

O planach poinformowano na spotkaniu rządu Wietnamu z przedstawicielami Rosatomu, m.in. Siergiejem Kirijenko. Ze strony Wietnamu wziął udział prezydent Nguyễn Minh Triết, premier Nguyễn Tấn Dũng i minister handlu, Vu Huy Huang.

Kirijenko powiedział, że niemal wszystkie kluczowe punkty porozumienia międzyrządowego są już ustalone. Rosja będzie gwarantowała kredyty potrzebne na budowę elektrowni. W połowie września delegacja Wietnamskiego ministerstwa finansów odwiedzi Moskwę. W październiku zaś do Hanoi przyjedzie z wizytą premier Władimir Putin, aby podpisać umowę końcową.

Prowincja Ninh Thuận - miejsce lokalizacji pierwszego wietnamskiego reaktora energetycznego

Dzięki temu, że Rosja będzie dostarczać nowe paliwo i odbierać zużyte, Wietnam nie będzie zmagał się z problemem składowania i utylizacji odpadów promieniotwórczych.

Socjalistyczna Republika Wietnamu ogłosiła uran minerałem "narodowego zainteresowania" i podejmuje starania mające na celu rozpoczęcie jego wydobywania na miejscu. Niedawno rząd republiki podpisał porozumienie z kanadyjską firmą NWT Uranium, która zajmie się wszystkimi aspektami przygotować do wydobywania tego pierwiastka: lokalizacją i analizą złóż, określeniem technicznych i ekonomicznych podstaw jego eksploatacji.

Rząd przedstawił również trzy etapowy plan rozwoju energetyki jądrowej na wielką skalę. Do 2015 zostanie zatwierdzona budowa i lokalizacja pierwszej siłowni, wybrani wykonawcy i szkolona będzie kadra menadżerska i techniczna. W drugiej fazie, do 2020, uruchomiony zostanie pierwszy reaktor o mocy elektrycznej 1000 MW, w Phuoc Dinh, na południu prowincji Ninh Thuận. Do 2030 Wietnam chciałby zbudować 13 kolejnych reaktorów. Drugi reaktor elektrowni Phuoc Dinh pracowałby od 2012 roku. W 2023 i 2024 uruchomiono by kolejne dwa reaktory tej siłowni. Druga planowana elektrownia (4 reaktory o mocy elektrycznej 1000 MW) planuje się zlokalizować w Vinh Hai w prowincji An Giang. Jej dwa pierwsze reaktory miałby zostać uruchomione w 2021 i 2022 roku. Kolejne dwa - w 2024 i 2025.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]