Przejdź do zawartości

2010-09-08: Polskie Wikibooks ma 5 tysięcy modułów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 8 września 2010

Od 4 września 2010 polskojęzyczna wersja Wikibooks ma 5 tysięcy modułów, czyli osobnych stron, z których składają się tworzone społecznie podręczniki. Pięciotysięczną stroną jest fragment podręcznika historii dla gimnazjum Wieczne miasto.

Wikibooks jest jednym z projektów Wikimedia, podobnie jak Wikipedia czy Wikinews. W księgozbiorze polskiej wersji znajduje się 289 podręczników, z których część jest w formie ukończonej, a większość jest cały czas rozbudowywana. Najbardziej obszerną książką jest podzielony na 10 części podręcznik z fizyki matematycznej. Niektóre z nich zostały określone ze względu na poziom zaawansowania. Tym samym w kategorii Podręczniki według poziomu znajduje się 5 książek dla gimnazjum, 5 dla liceum i 18 dla studentów. W ostatnim przypadku prawie wszystkie odnoszą się do fizyki bądź matematyki. Poza tym 15 pozycji określonych zostało kategorią Wikijunior z przeznaczeniem dla najmłodszych.

Wikibooks pisane są w chwili obecnej w 120 wersjach językowych, z których na razie dwie (anglojęzyczna i niemieckojęzyczna) przekroczyły liczbę 10 000 modułów. W wersji anglojęzycznej istnieje już prawie 2 500 osobnych podręczników. W dalszej kolejności pod względem liczby stron klasyfikują się wersje: francuska, dynamicznie rozwijająca się wersja japońska, węgierska, portugalska, holenderska, hiszpańska, polska i włoska.

W wersji polskojęzycznej liczba średnio aktywnych użytkowników w miesiącu to ok. 20 osób, a bardzo często edytujących jest 2-3. Co miesiąc przybywa tez ok. 5 nowych edytorów, którzy wykonują minimum 10 edycji. Codziennie statystycznie, przybywają 2 nowe moduły podręczników. A na jeden moduł przypada średnio (w zaokrągleniu) jedna ilustracja i 400 słów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]