Przejdź do zawartości

2010-08-28: Fundacja Ari Ari: "Samodzielność" - tworzenie systemu wsparcia dla osób niepełnosprawnych z Armenii, Gruzji i Polski

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 28 sierpnia 2010

Fundacja Ari Ari rozpoczyna realizację projektu Samodzielność, mającego na celu utworzenie sprawnego systemu pomocy i wsparcia osób niepełnosprawnych w Armenii, Gruzji i Polsce. Podstawą projektu jest współpraca organizacji z Armenii i Gruzji, mająca doprowadzić do wypracowania systemu pomocy dla osób niepełnosprawnych, szczególnie niewidzących i słabowidzących.

Sytuacja osób niepełnosprawnych w Gruzji i w Armenii jest trudna, zarówno ekonomicznie, jak i pod względem możliwości rehabilitacji zdrowotnej. Jesteśmy przekonani, że najlepszym sposobem na jej poprawienie, jest przekonanie ludzi w tych krajach do pierwszego i zasadniczego sposobu radzenia sobie z problemami bytowymi i zdrowotnymi. Sposobem tym jest samodzielność.

W ramach projektu "Samodzielność" powstanie portal internetowy, odbędą się także wizyty studyjne i warsztaty dla lekarzy, terapeutów, przedstawicieli ormiańskich i gruzińskich organizacji pozarządowych.

Od 21 do 30 września prawie 30-osobowa grupa z Kaukazu odwiedzi wiodące w Polsce ośrodki i organizacje prowadzące rehabilitację osób niepełnosprawnych m.in. w: Warszawie, Olsztynie, Bydgoszczy, Jaksicach, Grabiu, Warzynie.

Wywiad z prezesem Fundacji Ari Ari, koordynatorem projektu "Samodzielność", Longinem Graczykiem

[edytuj | edytuj kod]

Skąd pomysł na tego typu działanie?

Sytuacja osób niepełnosprawnych w Gruzji i w Armenii jest trudna, zarówno ekonomicznie, jak i pod względem możliwości rehabilitacji zdrowotnej. Jesteśmy przekonani, że najlepszym sposobem na jej poprawienie jest samodzielność. Nasza praca polega na przekonywaniu ludzi w tych krajach do sięgnięcia po najbardziej dostępny i najskuteczniejszy sposób radzenia sobie z problemami bytowymi i zdrowotnymi. Cały proces rehabilitacji osób niepełnosprawnych polega na przekazywaniu umiejętności radzenia sobie samodzielnie, w prostych, codziennych czynnościach: przygotowanie posiłku, wyjście do miasta, obsługa urządzeń, czy korzystanie z nich. Niewielkim nakładem sił i środków, można w krótkim czasie wykształcić i wytrenować takie umiejętności.

Od czego rozpoczęli Państwo przygotowania?

Podejmując prace w Armenii i w Gruzji, zaczęliśmy od przygotowania specjalistów, którzy zajmą się tworzeniem całego systemu wsparcia osób niepełnosprawnych w swoich krajach. Od przeprowadzenia nowoczesnej rehabilitacji indywidualnej, przez umiejętność prowadzenia organizacji tworzących systematyczną pomoc, po zakładanie ośrodków treningowych.

Na czym będzie polegało przeprowadzenie projektu?

Realizacja projektu polega na wymianie doświadczeń między organizacjami zajmującymi się rożnymi formami pomocy osobom niepełnosprawnym w Armenii, Gruzji i w Polsce. Pracę organizujemy wspólnie ze Stowarzyszeniem Hangrvan z Erywania i Momavali Icqeba Dges z Tbilisi, dzięki dotacji uzyskanej w programie Wschód - Wschód Fundacji Batorego z Warszawy. Projekt przeprowadzony jest we współpracy z najlepszymi fachowcami z Polski, zajmującymi się pracą z osobami niepełnosprawnymi od ponad 20 lat. Szczególnie cenny jest udział specjalistów z Polskiego Związku Niewidomych, z którymi realizujemy równolegle projekt pt. Oczy szeroko zamknięte, dotyczący specjalistycznych metod terapii osób niewidomych. W projekcie Samodzielność PZN zaprezentuje swój system pomocy prowadzony w całej Polsce. Pokaz polskich doświadczeń w pracy z osobami niepełnosprawnymi uzupełniony będzie prezentacją Ośrodka Hippoterapii "Tęcza" w Jaksicach, Domu Pomocy Społecznej w Warzynie dla niepełnosprawnych osób dorosłych, Domu Pomocy Społecznej w Grabiu dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych umysłowo, Zespołu Szkół z klasami integracyjnymi w Smólniku k/Włocławka, Fundacji Vide Supra z Warszawy, Stowarzyszenia Integracja w Warszawie.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]


Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]