Przejdź do zawartości

2010-08-26: Wydanie nutowe dzieł wszystkich Chopina

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 26 sierpnia 2010
Rok Chopinowski 2010

Zakończono edycję Wydania Narodowego dzieł Fryderyka Chopina - pierwszego w historii kompletnego źródłowo-krytycznego wydania całości twórczości kompozytora.

Wydanie Narodowe składa się z 37 tomów zawierających wszystkie istniejące zapisy nutowe kompozycji Chopina, a także cytaty z jego korespondencji oraz wspomnień jego uczniów i przyjaciół. Utwory, do których źródła stanowią autografy, kopie i druki korygowane przez kompozytora, ewentualnie inne wiarygodne przekazy, wzbogacone są o komentarz źródłowy oraz komentarz wykonawczy.

Z okazji sfinalizowania serii, jej edytorzy - Polskie Wydawnictwo Muzyczne SA i Fundacja Wydania Narodowego - organizują spotkanie z twórcami Wydania – prof. Janem Ekierem, red. Pawłem Kamińskim oraz Redaktorem Naczelnym PWM Andrzejem Kosowskim. Spotkanie poprowadzi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, a w części artystycznej utwory Fryderyka Chopina wykona Michał Kozłowski.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 30 sierpnia 2010 o godz. 12:00 w Kordegardzie Chopin 2010, Centrum informacji o wydarzeniach Roku Chopinowskiego, przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 w Warszawie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]