Przejdź do zawartości

2010-08-24: 39. Zgromadzenie Naukowe COSPAR odbędzie się w Indiach

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 24 sierpnia 2010

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych została wyznaczona na organizatora 39. Zgromadzenia Naukowego Komitetu do Spraw Badań Przestrzeni Kosmicznej (COSPAR). Między 14 a 22 lipca 2012 roku w Mysore zbierze się około 3000 naukowców z 50 krajów świata.

COSPAR powstało w 1958 roku z inicjatywy Międzynarodowej Rady Unii Naukowych, rok po wystrzeleniu pierwszego sztucznego satelity Ziemi, Sputnika 1. COSPAR to czysto naukowa organizacja mająca koordynować badania przestrzeni kosmicznej w skali międzynarodowej, z naciskiem na wymianę wyników badać, informacji i opinii. Stanowi również otwarte dla wszystkich naukowców forum dyskusji problemów związanych z badaniami kosmosu.

Radziecki astronauta Gierman Titow (po prawej) z prezydentem Stanów Zjednoczonych Johnem F. Kennedym i amerykańskim astronautą Johnem Glennem; Biały Dom, 3 maja 1962; 3. Sympozjum Naukowe COSPAR

Jedną z dróg realizacji tych celów jest zwoływane co 2 lata zgromadzenie naukowe. W jego trakcie naukowcy przedstawiają wyniki swoich prac w postaci sesji plakatowych oraz wykładów. Pierwsze takie sympozjum odbyło się w 1960 roku we francuskiej Nicei. W tym samym roku przystąpiła do niego Polska.

39. zgromadzenie odbędzie się w Kampusie Infosys, w Global Education Centre, koło Mysore. ISRO gościło już wcześniej konferencję COSPAR w 1979 roku. Przewodniczącym komitetu programowego spotkania został wybrany profesor U. R. Rao.

38. zgromadzenie miało miejsce od 18 do 25 lipca 2010 w Bremie (Niemcy). Czterdzieste zgromadzenie naukowe odbędzie się w 2014 roku w Moskwie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]