2010-08-23: NIK: opóźnienia w przygotowaniach do EURO 2012

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 23 sierpnia 2010

Najwyższa Izba Kontroli znalazła szereg nieprawidłowości w związku z przygotowaniem Euro 2012 w Polsce. Kontrolą objęto 29 instytucji, w tym jednostki samorządowe miast-gospodarzy, spółki czy ministerstwa.

W wyniku kontroli stwierdzono, ze 41% zadań inwestycyjnych nie przebiega zgodnie z harmonogramem. Oszacowano, że 28% inwestycji, w tym głownie dotyczących komunikacji drogowej, zostanie zakończonych po mistrzostwach. Ministerstwo Sportu i Turystyki nadal nie posiada planu przygotowań do tego wydarzenia.

Duża część zastrzeżeń odnosiła się do działalności Spółki PL.2012, koordynującej przebieg przygotowań. Na 71 jej pracowników w listopadzie 2009 r., 30 zaliczało się do kadry kierowniczej. NIK oblicza, że spółka niepotrzebnie wydała 2,7 miliona złotych. PL.2012 zlecała na przykład zewnętrznym firmom zadania, które z powodzeniem mogli wykonać jej pracownicy. Zamawiała także usługi, których celowość trudno uzasadnić. Kontrolerzy twierdzą, że z części zadań nałożonych na siebie spółka nie wywiązała się wcale lub zrobiła to nierzetelnie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „NIK przeprowadza kontrole przygotowań do do Euro 2012”, napisanego przez Renegade, opublikowanego w serwisie Centrum Informacji Anarchistycznej (więcej informacji).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]