Przejdź do zawartości

2010-08-21: Pakistan: powódź na zdjęciach satelitarnych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 21 sierpnia 2010
link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Powódź w Pakistanie w 2010

Satelita Landsat 5 amerykańskiej agencji kosmicznej wykonał dramatyczne zdjęcia porównawcze obszarów Pakistanu dotkniętych sierpniową powodzią. Ukazują one okolice miasta Kaszmor, w prowincji Sindh, przed i po nadejściu drugiej fali powodziowej na Indusie. To najgorsza powódź w Pakistanie od 80 lat. Pochłonęła życie co najmniej 1600 osób.

W sierpniu północny-zachodni Pakistan został nawiedzony przez powódź związaną z monsunem. Satelita Landsat 5 (wyniesiony w 1984) uchwycił nadejście drugiej fali powodziowej 12 sierpnia nad miasto Khewali, koło Kaszmoru. Zdjęcie porównawcze wykonał ten sam satelita 9 sierpnia. Zamulone wody poszerzonego Indusu zalały większość Khewali.

Wylew rzeki na pewne obszary częściowo powstrzymała Guddu Barrage, zapora kanału nawadniającego pola uprawne północnej części prowincji Sindh. Widoczna jest ona na zdjęciach jako łuk, w kształcie litery "C" bądź "L". Przepływ wody przez zaporę wynosił 12 sierpnia ponad 26000 m3/s, a dzień później uległ dalszemu zwiększeniu, z uwagi na falę powodziową.

18 sierpnia rząd Pakistanu ogłosił, że powódź dotknęła bezpośrednio 15,4 miliona mieszkańców kraju, niszcząc około miliona domostw. Brzegi Indusu to głównie pola uprawne - niemal 80% dotkniętych kataklizmem to rolnicy, którzy stracili plony, zwierzęta i maszyny. Według raportu Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej zniszczeniu uległo 3,2 miliona hektarów pól uprawnych. Dystrykt Kaszmor prowincji Sindh jest jednym z liczniejszych w pogłowie bydła w Pakistanie i jednym z największych producentów ryżu w Azji.

Źródła[edytuj | edytuj kod]