Przejdź do zawartości

2010-08-12: Nowa stacja naziemna Niemiec i Kanady

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 12 sierpnia 2010
Inuvik położone jest nad Morze Beauforta, na Terytorium Północno-Zachodnim

Niemiecka i Kanadyjska Agencja Kosmiczna otworzyły naziemną stację odbioru danych satelitarnych. 13 metrowa antena koło miasteczka Inuvik będzie służyła głównie do odbioru danych z satelity TanDEM-X.

10 sierpnia niemiecka agencja kosmiczna DLR uroczyście otworzyła swoja pierwszą stację odbioru danych satelitarnych w Kanadzie, koło miasteczka Inuvik. Stacja powstała przy współpracy niemieckiej Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt (DLR), Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA) i Kanadyjskiego Centrum Teledetekcji (CCRS). Stacja wyposażona jest w antenę paraboliczną o średnicy 13 metrów i będzie służyła głównie Niemcom i Kanadyjczykom, aczkolwiek naukowcy z innych krajów również będą mieli do niej dostęp.

Inuvik jest położone w zachodniej Arktyce, około 100 km od Oceanu Arktycznego. Jest najbardziej wysuniętą osadą ludzką w Kanadzie dostępną dla ruchu drogowego przez cały rok. W 2009 roku Inuvik liczyło ponad 3500 mieszkańców. Położenie blisko bieguna zapewnia stacji długie czasy obserwacji i możliwość wielokrotnej łączności w ciągu doby z wszystkimi satelitami na orbitach okołobiegunowych.

Dla Niemiec ważna jest możliwość łączności z satelitami TanDEM-X, wyniesionym 21 czerwca 2010, i TerraSAR-X. Oba statki przesyłają na Ziemię 350GB danych dziennie. Wymaga to przynajmniej 2,5 godzin transmisji dziennie.

DLR ma już doświadczenie w budowie stacji odbiorczych w podobnych warunkach, bowiem od 1991 roku użytkuje taką stację położoną przy chilijskiej stacji arktycznej "General Bernardo O'Higgins Riquelme", na półwyspie Antarktycznym. DLR korzysta również ze stacji w szwedzkiej Kirunie, dzięki współpracy ze Swedish Space Corporation.

Projekt budowy stacji rozpoczęto w lutym 2010 roku. DLR podpisało umowę dwustronną z CCRS o odbiorze danych satelitarnych w Kanadzie. CCRS wniosło aportem do umowy grunt. Za budowę i utrzymanie stacji odpowiedzialne jest firma PrioraNet Canada - joint-venture kanadyjskiej Iunctus Geomatics i Swedish Space Corporation.

Koło stacji DLR stanie niedługo bliźniacza stacja odbiorcza, budowana również przez PrioraNet Canada, dla francuskiej agencji kosmicznej CNES.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]