2010-08-07: Afganistan: talibowie zabili zagranicznych lekarzy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 7 sierpnia 2010
Azja

Ciała zabitych sześciu niemieckich i dwóch amerykańskich lekarzy znaleziono w afgańskiej prowincji Badachszan. Informację potwierdziła ambasada USA w Kabulu. Zabici to najprawdopodobniej członkowie chrześcijańskiej organizacji pomocowej ze Szwajcarii.

Misja Pomocy Międzynarodowej (IAM) to chrześcijańska organizacja świadcząca usługi medyczne. Zabici w Afganistanie lekarze mogą być członkami jej zespołu, który pojechał do prowincji Nuristan na zaproszenie mieszkańców. Lekarze wracali do Kabulu – poinformowała IAM na swojej stronie internetowej.

Jak podali afgańscy talibowie, „chrześcijańscy misjonarze”, których zabili, przewozili Biblię w języku dari i tworzyli mapę pozycji talibów. Jak powiedział rzecznik talibów agencji AFP, ich patrol zabił dziesięciu ludzi, w tym dziewięcioro obcokrajowców – pięciu mężczyzn i cztery kobiety.

Cudzoziemcy poruszali się w towarzystwie trzech Afgańczyków, z których jeden przeżył i, jak powiedział policji, grupa została otoczona i zaatakowana przez uzbrojonych ludzi.

Nie wiadomo kiedy dokładnie doszło do napadu. Przedstawiciel policji poinformował, że motywem napadu mógł być rabunek gdyż, jak wskazał, przy ciałach ofiar nic nie pozostawiono. Zginęły nawet ich dokumenty.

Jak podał niemiecki „Der Spiegel”, był to ostatni dzień planowanej przez lekarzy podróży.

Wczoraj w Afganistanie śmierć poniósł polski żołnierz, szer. Dariusz Tylenda. To 20. polska ofiara misji w Afganistanie, a czwarta w tym roku.

Źródła[edytuj | edytuj kod]