Przejdź do zawartości

2010-08-02: Ruszyły prace nad nowym interfejsem ładowania plików dla MediaWiki

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 2 sierpnia 2010

W drugiej połowie lipca powstawać zaczęła specjalna wiki, na której testowane będzie specjalne rozszerzenie dla MediaWiki: Upload wizard. Dzięki niemu sposób ładowania plików dla nowicjuszy ma być, zgodnie z założeniem projektu Usability Initiative znacznie łatwiejszy.

Na stronie specjalnej wiki można już w tej chwili przetestować nowy interfejs ładowania plików. Przy użyciu testowanego formularza, przesyłanie plików ma składać się z 4 kroków:

  1. wybrania pliku z dysku i załadowania na serwer (w tym kroku można wybrać opcję przesłania kilku plików)
  2. wybrania autorstwa i licencji (bazowo wybierana jest przez automat jedna licencja, ale można dokonać zmiany)
  3. wybrania tytułu strony, dokonania opisu co zawiera plik i dodania kategorii (data do opisu pobierana jest z metadanych plików exif). W tym kroku można też dodać "inne" informacje do osobnego pola
  4. ostatnim krokiem jest skopiowanie wikikodu z linkiem do grafiki, który można użyć na stronach danej wiki.

Testowa wiki tworzona jest w głównej mierze przez holenderskiego wikipedystę HenkvD. Rozszerzenie to może zostać zainstalowane w Wikimedia Commons, repozytorium plików dla projektów Wikimedia. Obecnie załadowano tam ponad 7 milionów plików.

Aby móc wziąć udział w testowaniu nowego interfejsu, trzeba założyć własne konto, ponieważ strona ta nie obsługuje działającego w projektach Wikimedia konta uniwersalnego.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]