2010-07-29: Reaktor ITER będzie droższy o 1,4 miliarda euro

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 29 lipca 2010
Nauka
N icon science.png

Organizatorzy projektu badawczego reaktora termojądrowego ITER zgodzili się na zmianę planu i kosztu projektu. Pierwsza plazma ma zostać wygenerowania w reaktorze w listopadzie 2019 roku. Koszt budowy ma zwiększyć się o 1,4 miliarda euro.

Model jednej z 9 pułapek magnetycznych plazmy reaktora ITER. W prawym dolnym rogu sylwetka człowieka. Każda z pułapek będzie miała masę około 400 ton.

27 lipca odbyło się nadzwyczajne spotkanie rady projektu ITER, na którym jednogłośnie zatwierdzony zmiany w planie budowy i kosztorysie przedsięwzięcia. Jego celem jest budowa największego na świecie tokamaku będącego reaktorem termojądrowym. W 2030 ma stać się on prototypem elektrowni termojądrowej. W uproszczeniu, będzie ona generowała energię z fuzji jądrowej, czyli na takiej samej zasadzie co gwiazdy.

Zmiany w kluczowych fazach projektu obejmują przesunięcie uzyskania pierwszej plazmy w reaktorze na listopada 2019 - rok później w porównaniu do wcześniejszego harmonogramu. Praca reaktora na mieszance deuteru i trytu ma rozpocząć się w marcu 2027. Organizacja ITER stara się jednak, aby było to możliwe rok wcześniej, w 2026.

Informacje o zmianie kosztów nie zostały jeszcze opublikowane na stronach ITER, ale nieoficjalnie mówi się o zwiększeniu koniecznych wydatków z kasy Unii Europejskiej o 1,4 miliarda euro, w latach 2012-2013. Koszty budowy reaktora są podzielone między organizatorów w sposób procentowy. Unia Europejska pokrywa 45% wydatków, a pozostałe kraje (Chiny, Indie, Japonia, Korea Południowa, Stany Zjednoczone, Rosja) po 9%.

Pojedyncza reakcja fuzji deuteru i trytu, w której powstaje hel, neutron i wydzielana jest energia 17.6 MeV

Szacunki Unii z 2001 roku mówiły, że ITER będzie kosztował 5,9 miliarda euro, z czego unijna agencja Euratom (wykonawca Europejskiego Wspólnego Przedsięwzięcia na rzecz Realizacji Projektu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej) pokryje 2,7 miliarda euro (1,7 mld. euro w komponentach i 945 milionów w gotówce). W lipcu 2010 pojawiły się informacje, że "koszty ITER znacznie wzrosły, niemal podwajając wydatki samej Europy".

Nowe koszty, i ewentualna zmiana ich podziału między organizatorów, pozostają niepotwierdzone. Członkowie rady ITER pochłonięci są obecnie przygotowaniami do zmiany dyrektora generalnego organizacji ITER. Stanowisko to obejmie Osamu Motojima, któremu miejsca ustępuje Kaname Ikeda. Ikeda kierował organizacją od 2005 roku, ale zgłosił, że zrezygnuje ze stanowiska w chwili, gdy "podstawy projektu ITER zostaną zatwierdzone".

Zobacz też[edytuj]

Źródła[edytuj]