2010-07-28: Pakistan: katastrofa samolotu w Islamabadzie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 28 lipca 2010
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
2010-07-28: Pakistan: katastrofa samolotu w Islamabadzie

W pakistańskiej stolicy doszło do katastrofy samolotu z 152 pasażerami na pokładzie. Nikt nie przeżył katastrofy.

Samolot linii Air Blue lecący z Karaczi lecąc nisko uderzył we wzgórze w pobliżu Islamabadu. Na pokładzie w chwili wypadku znajdowało się 152 pasażerów, w tym 6 członków załogi. Wypadek wydarzył się około 6.45 czasu lokalnego (3:45 czasu polskiego).

Władze pakistańskie poinformowały, iż nikt nie przeżył katastrofy.

W chwili obecnej wiadomo, że na pokładzie samolotu znajdowało się 146 pasażerów i 6 osób załogi. Informacje nie są jeszcze w pełni potwierdzone, ponieważ ciągle trwa akcja ratunkowa. Nie mamy więcej szczegółów - powiedział po katastrofie Mubarik Shah, rzecznik państwowej Agencji Lotnictwa Cywilnego.

Armia wysłała na miejsce katastrofy specjalne oddziały wojska oraz helikoptery.

Świadkowie wydarzenie relacjonują, że samolot w chwilę przed uderzeniem w górę, leciał niestabilnie, miotając się we wszystkie strony. Samolot w czasie odejścia na drugi krąg "Go Around" wleciał w gęstą mgłę za którą kryły się wzgórza Margalla i uderzył w nie, co spowodowało całkowite zniszczeniem maszyny. Z relacji innego świadka, Khadima Hussaina samolot leciał bardzo nisko.

Samolot pakistańskich linii lotniczych leciał w trudnych warunkach atmosferycznych, bowiem nad Pakistanem szalały deszcze monsunowe. Świadkowie twierdzą, że samolot już raz próbował wylądować, jednak próba zakończyła się niepowodzeniem. Kiedy maszyna ponownie nabierała wysokości uderzyła w skryte w chmurach wzgórza - twierdzi pakistański użytkownik forum airliners.net.

To największa katastrofa lotnicza w Pakistanie od 1992. Wówczas w wyniku katastrofy lotu PIA 268 zginęło 167 osób. W ubiegłym roku w wyniku wypadku wojskowego Mi-17 w Pakistanie zginęło 41 osób.

Źródła[edytuj | edytuj kod]