Przejdź do zawartości

2010-07-23: Zapowiedziano dwie misje do Merkurego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 23 lipca 2010

Rosja i Japonia niezależnie od siebie ogłosiły plany wysłania sond w kierunku Merkurego. Japonia, współpracująca z ESA nad misją Bepi-Colombo, również do Merkurego, przedstawiła niemal kompletny prototyp sondy. Rosjanie zapowiadają użycie zmodyfikowanego zespołu Fobos-Grunt.

Merkury sfotografowany przez sondę MESSENGER podczas pierwszego zbliżenia

Podczas trwających targów lotniczo-astronautycznych Farnborough International Airshow 2010 biuro konstrukcyjne NPO Ławoczkin zapowiedział wysłanie za 4-5 lat misji sondy i lądownika do Merkurego. Chcą użyć do tego zmienionego zespołu Fobos-Grunt, który w 2011 roku ma polecieć zebrać próbki jednego z księżyców Marsa, Fobosa. Maksym Martynow, zastępca głównego konstruktora biura, powiedział, że misja znajduje się w fazie przedprojektowej. Zapowiedział również, że podobne misje mogą polecieć również do Wenus i na Srebrny Glob.

W marsjańskiej misji Fobos-Grunt swój udział ma Polska. Nie wiadomo czy zapowiedzianych misjach udział ten będzie mógł zostać powtórzony.

Japońska agencja kosmiczna, JAXA, również zapowiedziała nową misję do Merkurego. Dziennikarzom przedstawiono niemal kompletny prototyp sondy kosmicznej. Z uwagi na panującą w pobliżu Merkurego temperaturę, do 450oC, sonda musi być przygotowana na odprowadzenie ogromnych ilości energii cieplnej. Inżynierowie JAXA zaproponowali pokrycie powierzchni statku zwierciadłami odbijającymi światło słoneczne. Dzięki temu temperatura poszycia statku nie powinna przekroczyć 160oC, a wnętrza, 60oC. Zasilany energią słoneczną statek miałby zostać wysłany latem 2014 roku.

Sonda MESSENGER podczas przygotowań do załadunku paliwa hipergolicznego

JAXA i ESA przygotowują inna sondę Merkurego, BepiColombo. Jest to pierwsza misja kosmiczna współorganizowana przez te dwie agencje. Bepi-Colombo na zostać wysłany również około 2014 roku. Zapowiedzi agencji z Rosji i Japonii mogą oznaczać, że na przełomie lat 2014-2015 do Merkurego zostaną wysłane aż 3 statki kosmiczne. Merkury jest jedną z najsłabiej poznanych planet Układu Słonecznego. Do tej pory koło niej przeleciały jedynie dwie sondy: Mariner 10 (trzykrotnie w latach 1974/1975) i MESSENGER (trzykrotnie w latach 2008/2009). Ta ostatnia ma wejść na orbitę okołomerkuriańską 18 marca 2011 roku, jako pierwsza w historii.

Źródła[edytuj | edytuj kod]