2010-07-22: Jemen: starcia milicji Ibn Aziz i wojska z szyickimi rebeliantami

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 22 lipca 2010
Azja

W walkach w ostatnich dniach między prorządową milicją Ibn Aziz i wojskiem, a szyickimi rebeliantami Houti zginęło ponad 50 osób.

Starcia rozpoczęły się w sobotę (17 VII), kiedy prorządowe bojówki plemienne zaatakowały rebeliantów Houti w ich twierdzy prowincji Amran. W ciągłych potyczkach do wtorku życie straciły co najmniej 33 osoby.

Do kolejnej bitwy doszło dziś w nocy w okolicach Harf Sufyan. Obie strony używają ciężkich karabinów maszynowych i moździerzy. W gwałtownych walkach poległo dziś 9 bojowników prorządowych i 10 szyickich rebeliantów.

Natomiast w dzisiejszym ataku na południu Jemenu w prowincji Szabawa zginęło 5 żołnierzy.

Walki na północny Jemenu trwają mimo zawieszenia broni z 12 lutego tr. 19 marca 2010 prezydent Jemenu Ali Abdullah Salih ogłosił zakończenie konfliktu w Sada. Trwające starcia są najpoważniejsze od czasu zawarcia rozejmu.

Potyczki zdecydowanie utrudniają przeprowadzenie trwałego procesu pokojowego. Pomoc w tym procesie przed wybuchem walk zadeklarował Katar.

W konflikcie z szyickimi rebeliantami trwającym od 2004 roku zaangażowana była także armia Arabii Saudyjskiej, która do ofensywy przystąpiła 4 listopada 2009. Do czasu zawarcia rozejmu Saudów z rebeliantami 27 stycznia 2010 zginęło 109 saudyjskich żołnierzy.

Zobacz też[edytuj]

Źródła[edytuj]