Przejdź do zawartości

2010-07-19: Psychologia: badanie dotyczące zawyżania zysku netto na giełdzie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 19 lipca 2010

Inga Kowalewska, psycholog biznesu, przeprowadziła pionierskie badanie dotyczące zawyżania zysku netto przez spółki z niskim stażem na giełdzie papierów wartościowych.

Udowadnia istnienie bardzo silnej zależności pomiędzy wysokim poczuciem własności spółki przed debiutem, a zawyżaniem danych finansowych zawartych w nieaudytowanych raportach finansowych. Dodatkowo wskazuje, że ten stan posiadania ma wpływ także na zwiększanie kontroli nad spółką (powiązania rodzinne) oraz nad publikowanymi na jej temat informacjami.

W wyniku badania granica własności ustalona została w okolicy 80% akcji, będących przed debiutem w rękach zarządu i rady nadzorczej. Oznacza to, że 80% własności przedmiotu (np. akcji spółki) wystarcza, by czuć się właścicielem i podlegać efektom własności.

Badanie wskazuje, że nie jest ważna wartość posiadanego przedmiotu, a jedynie ilość procentowa, więc struktura akcjonariatu spółki przed debiutem jest najlepszą wskazówką dla wystąpienia efektu własności.

Badanie nie określa, czy jest to działanie świadome, czy nieświadome. Nie daje też odpowiedzi, czy efekt ten utrzymuje się nadal po upływie 2 lat od debiutu (takie dane brane były pod uwagę), czy może zanika.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]