2010-07-15: Polska i USA podpisały porozumienie o współpracy w energetyce jądrowej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 15 lipca 2010
Podpisanie amerykańsko-polskiego porozumienia o współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej.
Po prawej: amerykański podsekretarz ds. handlu międzynarodowego Francisco Sanchez. Po lewej: pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska

Polska i Stany Zjednoczone podpisały porozumienie o współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej. Podpisanie umowy miało miejsce podczas wizyty delegacji Departamentu Stanu i Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych w Warszawie, w dniach 12-13 lipca. W spotkaniach brał udział minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Porozumienie podpisane zostało przez pełnomocnika rządu ds. energetyki jądrowej Hannę Trojanowską i podsekretarza ds. handlu międzynarodowego Francisco Sancheza.

Dokument wyróżnia cele przyszłej współpracy:

  • próbę zaangażowania sektora prywatnego w budowę elektrowni jądrowych i infrastruktury towarzyszącej
  • wspomaganie prac naukowo-badawczych czyniących energetykę jądrową bezpieczniejszą, efektywniejszą, ekonomiczniejszą i bardziej przyjazną środowisku
  • promocję otwartych i transparentnych reguł działania w sektorze jądrowym
  • współpracę w tworzeniu i pielęgnowaniu kadr potrzebnych przy rozwijaniu cywilnej energetyki jądrowej

Pracownikom dwóch departamentów towarzyszyli przedstawiciele dziesięciu amerykańskich dostawców rozwiązań, sprzętu i usług nuklearnych. Celem ich wizyty w Polsce było pokazanie jak rozwiązania amerykańskie mogą pomóc rozpocząć realizację polskiego programu jądrowego. Polska chce do 2020 r. uruchomić pierwszą w kraju elektrownię jądrową.

Do końca 2010 r. ma zostać przygotowany projekt zmian w prawie potrzebny do budowy i uruchomienia elektrowni. Do 2014 r. ma zostać podjęta ostateczna decyzja w sprawie jej zlokalizowania.

Źródła[edytuj | edytuj kod]