Przejdź do zawartości

2010-07-14: Sea Launch zdobył czwarty kontrakt

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 14 lipca 2010
"Sea Commander" - statek dowodzenia platformą startową "Odyssey"
Oceaniczna platforma startowa "Odyssey"

Sea Launch Company, przechodzący restrukturyzację po bankructwie w 2009 roku, zdobył nowe zamówienie na wyniesienie satelity. Asia Satellite Telecommunications Company Ltd. zgodziła się na wyniesienie swojego bliżej nieokreślonego satelity między 2012 a 2014 rokiem.

Sea Launch, po ogłoszeniu bankructwa, zmaganiach z wierzycielami, a w końcu dofinansowaniu przez rosyjskiego partnera (Energia kupiła 85% spółki za 150 mln. USD i dofinansowała ją kolejnymi 200 mln. USD) i wdrożeniu planu restrukturyzacyjnego, zdobył nowy kontrakt. AsiaSat wykorzysta rakietę Zenit-3SL, startującą z pływającej platformy Sea Launch, do wyniesienia swojego telekomunikacyjnego satelity geostacjonarnego.

Obie strony wyraziły zadowolenie z umowy i chęć dalszej współpracy. AsiaSat jest spółką holdingu Asia Satellite Telecommunications Holdings Limited i wiodącym operatorem satelitarnym w Azji. Jej flota 3 satelitów dociera do 2/3 mieszkańców Ziemi. W budowie znajduje się jej jeden satelita, AsiaSat 7, wytwarzany przez Space Systems/Loral. Ma on znaleźć się na orbicie w 2011 roku. Nie wiadomo jeszcze czy zastąpi satelitę AsiaSat 3S, na pozycji 105,5oE czy zajmie nową pozycję na orbicie geostacjonarnej.

Sea Launch kończy procedurę restrukturyzacyjną i w trzecim kwartale 2010 powinien formalnie wyjść ze stanu bankructwa. Zaplanowane na 27 lipca przesłuchanie w sądzie upadłościowym w amerykańskim Delaware, gdzie zarejestrowana jest spółka, ma potwierdzić wykonanie planu reorganizacyjnego. Ogłoszenie bankructwa spowodowało, że portfel zamówień na starty Sea Launch praktycznie opustoszał. Ponad pół tuzina startów przesunięto na konkurencyjne rakiety Ariane i Proton. AsiaSat uczyniła tak z satelitą AsiaSat 5, którego wyniesiono w sierpniu 2009. Jednak operatorzy nadal chcą korzystać z rakiet Zenit-3SL i planują kontraktowanie jej usług. Po ogłoszonym kontrakcie AsiaSat, Sea Launch ma 4 zaplanowane starty.

Pierwszy start Sea Launch z ziemi (lądowa wersja rakiety Zenit-3) ma odbyć się w pierwszym kwartale 2011. Pierwszy start Zenita-3SL, wersji morskiej, w trzecim kwartale 2011.

Źródła[edytuj | edytuj kod]