2010-07-14: Jemen: w ataku rebeliantów na siły specjalne zginęło 5 osób

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 14 lipca 2010
Azja


Yemen crackdown.png
Rejon aktywności rebeliantów Al-Kaidy w Jemenie


Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropa • (UE)

5 osób zginęło w atakach rebeliantów - najprawdopodobniej ekstremistów Al-Kaidy - na siedzibę służb specjalnych w południowym Jemenie.

Do skoordynowanych ataków doszło w prowincji (mufhazie) Abjan. Terroryści około godz. 8 rano czasu lokalnego (godz. 7 czasu polskiego) napadli na dwa budynki w stolicy prowincji - Zinjibar. Do szturmu użyli bomb, granatników i karabinów maszynowych. Siły bezpieczeństwa odpowiedziały ogniem, w wyniku czego wywiązała się potyczka.

Policja informowała o dwóch zabitych, świadkowie cytowani przez Reuters donieśli o pięciu ofiarach. Ranne osoby przewieziono do szpitala. Siły bezpieczeństwa zamknęły kilka głównych ulic zaatakowanego miasta. Część atakujących uciekła w kierunku pobliskiej wsi, która jest uważana za bastion rebeliantów.

19 czerwca rebelianci zaatakowali siedzibę jemeńskich służb bezpieczeństwa w mieście portowym Aden. Zginęło 11 funkcjonariuszy jemeńskich służb bezpieczeństwa. Dzień później zatrzymano dowódcę ataku. Natomiast 5 lipca dwóch jemeńskich żołnierzy zginęło, a trzech zostało rannych w potyczce z rebeliantami Al-Kaidy.

Jemen jest szargany trzema konfliktami. Na północy kraju w prowincji Sada armia rządowa, walczy z szyickimi rebeliantami Houti, z którymi w lutym podpisano rozejm, natomiast na południu kraju z rebeliantami ruchu secesyjnego i plemiennymi zwolennikami Al-Kaidy.

Zobacz też[edytuj]

Źródła[edytuj]