Przejdź do zawartości

2010-07-06: Zamontowano układ jezdny łazika Curiosity

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 6 lipca 2010
29 czerwca zakończył się montaż układu jezdnego łazika Mars Science Laboratory

Postępuje budowa łazika Mars Sciene Laboratory. W ubiegłym tygodniu do kadłuba robota zamontowano układ zawieszenia i koła. Start misji planowany jest na koniec 2011 rok.

Technicy i inżynierowie zajmujący się kompletowaniem pojazdu zamontowali w nim układ zawieszenia i koła jezdne, poinformowało Jet Propulsion Laboratory. Jest to kolejny krok milowy postępu konstrukcji robota, zwanego także "Curiosity", czyli po angielsku ciekawość.

Każde z 6 kół robota posiada niezależny napęd, a 4 skrajne koła również własne niezależne silniki sterujące ich skrętem. Układ jezdny MSL jest podobny do tych zastosowanych w poprzednich amerykańskich łazikach marsjańskich: MER i Sojourner. Jednak w odróżnieniu od nich będzie posiadał dodatkowe mechanizmy chroniące podwozie od uszkodzenia podczas lądowania. "Curiosity" ma osiąść na Marsie w sierpniu 2012, po opuszczeniu go z platformy sondy MSL. Metoda lądowania będzie więc inna od zastosowanej w poprzednich misjach, które wykonywały lądowanie w kapsułach odbijając się od powierzchni planety, aż do zatrzymania.

Podwozie przejdzie teraz testy funkcjonalne i będzie brało udział w testach środowiskowych łazika. Układ jezdny robota pozostanie już w nim do startu, z możliwością demontażu, gdyby zidentyfikowano taką potrzebę.

MSL ma wystartować z Ziemi w kierunku Marsa między 25 listopada a 18 grudnia 2011 roku.

Źródła[edytuj | edytuj kod]