2010-07-06: Turcja: walki kurdyjskich rebeliantów z żołnierzami - 13 zabitych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 6 lipca 2010
Azja

W nocy kurdyjscy rebelianci z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) dokonali ataku na oddział tureckiego wojska, które odpowiedziało ogniem. W wyniku potyczki śmierć poniosło 10 rebeliantów oraz trzech żołnierzy. Trzech innych odniosło rany.

Na początku czerwca zakończył się 14 miesięczny rozejm, co spowodowało zintensyfikowanie ataków rebeliantów w tureckim Kurdystanie. W tym roku zginęło już ponad 80 żołnierzy. Więcej niż podczas całego 2009 roku.

Największa potyczka miała miejsce 19 czerwca, kiedy jednego dnia zginęło 11 żołnierzy i 12 rebeliantów. W odpowiedzi na częste ataki partyzantów, tureckie lotnictwo bombarduje pozycje rebeliantów, także te w północnym Iraku, gdzie nadal stacjonuje kilka tysięcy bojowników kurdyjskich.

Wzrost przemocy osłabia podejmowane przez rząd premiera Tayyipa Erdogana decyzje dotyczącą praw mniejszości kurdyjskiej, które mogłyby zakończyć konflikt trwający 26 lat.

Partyzanci z Partii Pracujących Kurdystanu od roku 1984 walczą o niepodległość tureckiego Kurdystanu – obszaru położonego w południowo-wschodniej części kraju. Do tej pory w walkach zginęło ponad 45 tysięcy osób.

Źródła[edytuj | edytuj kod]