Przejdź do zawartości

2010-07-06: Scott Parazynski odpowie na pytania czytelników portalu Kosmonauta

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 6 lipca 2010
Scott E. Parazynski, 24 listopada 2008

Scott Parazynski, amerykański astronauta polskiego pochodzenia, jeden z najbardziej doświadczonych w pracy w przestrzeni kosmicznej astronautów NASA, udzieli odpowiedzi na pytania zadane przez czytelników portalu Kosmonauta.net. Najciekawsze pytania zostaną również uhonorowane nagrodami.

Największy polski portal o tematyce astronautycznej, Kosmonauta.net, zorganizował konkurs na zadanie pięciu pytań, na które odpowie amerykański astronauta Scott Parazynski.

Pytania można składać przez formularz na stronie portalu. Po tygodniu, 13 lipca, redakcja Kosmonauty wybierze pięć najciekawszych pytań. Autorzy trzech z nich otrzymają upominki: zdjęcie lub plakat z misji kosmicznych Parazyskiego.

Scott Parazyski urodził się 28 lipca 1961 roku. W 1989 roku ukończył z wyróżnieniem uczelnię medyczną w Stanford. W 1992 został przyjęty do 14. grupy korpusu astronautów NASA. Brał udział w pięciu lotach kosmicznych: STS-66, STS-86, STS-95, STS-100 i STS-120.

Na orbicie spędził ponad 57 dni. Wykonał siedem spacerów kosmicznych. Jednym z nich było dramatyczne nieplanowane wyjście w przestrzeń, aby naprawić działający panel słoneczny SAW-4B, który uległ uszkodzeniu podczas rozkładania. Parazynski naprawił je improwizowanymi narzędziami, mimo narażenia na porażenie.

Dr Parazynski jest autorem wielu publikacji na temat medycyny kosmicznej. Jednocześnie jest jedynym astronautą, który odbył lot kosmiczny i zdobył Mount Everest. Podczas pierwszej próby wejścia na szczyt świata w 2008 musiał zawrócić z powodów zdrowotnych. Wyczyn udało mu się zrealizować w maju 2009 roku.

Źródła[edytuj | edytuj kod]