Przejdź do zawartości

2010-07-03: Christian Wulff nowym prezydentem Niemiec

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 3 lipca 2010
Niemcy

Niemcy mają nowego prezydenta. Został nim Christian Wulff. Po zaprzysiężeniu na pięcioletnią kadencję powiedział, że chce budować mosty między wszystkimi grupami społeczeństwa.

"To dla mnie poruszająca chwila. Wypełnia mnie ona radością i powagą, optymizmem i pokorą" - powiedział 51-letni Wulff w swoim pierwszym oficjalnym przemówieniu.

Zaznaczył, że największą siłą Niemiec są mieszkańcy tego kraju oraz ich różnorodność. "Jest dla mnie ważne, by tworzyć więzi: między młodymi a starymi, ludźmi ze wschodu i zachodu, pochodzącymi stąd i imigrantami, pracodawcami, pracownikami i bezrobotnymi, między zdrowymi i niepełnosprawnymi" – mówił.

Wullf podkreślił, że jego celem będzie "pomóc w budowaniu mostów" ponad różnymi interesami i uprzedzeniami. "Każdy powinien mieć równe szanse" – zaznaczył.

W przemówieniu inauguracyjnym mówił też o konieczności dalszych wysiłków na rzecz przezwyciężenia skutków kryzysu gospodarczego i finansowego. Jego zdaniem, może się to udać tylko w drodze współpracy na płaszczyźnie europejskiej i międzynarodowej.

W wywiadzie dla telewizji publicznej ARD Wulff zapowiedział, że celami jego pierwszych oficjalnych podróży będą instytucje UE w Brukseli, a także Paryż oraz Warszawa.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]