Przejdź do zawartości

2010-06-26: Światowa Rada Sportów Motorowych wprowadza zmiany w regulaminie Formuły 1

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 26 czerwca 2010

Obradująca w środę w Genewie Światowa Rada Sportów Motorowych FIA wprowadziła zmiany w regulaminie Formuły 1 na przyszły sezon.

Jedną z pierwszych podjętych decyzji była ta o wyborze nowego dostawcy opon Formuły 1 na lata 2011-2013. Zgodnie z przewidywaniami wyłącznym dostawcą ogumienia dla zespołów F1 będzie od przyszłego roku włoska firma Pirelli.

- Wyłączny dostawca będzie ściśle przestrzegał sportowych oraz technicznych regulacji narzuconych przez FIA - czytamy w oświadczeniu. Bezpośrednimi konkurentami Pirelli w staraniach o rolę dostawcy opon F1 były firmy Michelin i Cooper-Avon. Pirelli ma na koncie 44 wygrane wyścigi grand prix w swoich poprzednich okresach zaangażowania w F1, zaczynając od 1950 roku. Po raz ostatni opony włoskiego producenta były używane w królowej sportów motorowych w 1991 roku.

Kolejną decyzją Światowej Rady Sportów Motorowych jest przywrócenie zasady 107 procent czasu okrążenia w kwalifikacjach w przyszłym roku.

Zasada ta po raz pierwszy została wprowadzona w 1996 roku, aby do wyścigu nie były dopuszczane zbyt wolne samochody (nie mieszczące się w 107 procentach czasu uzyskanego przez zdobywcę pole position). Zrezygnowanego z tego po zakończeniu sezonu 2002, kiedy wprowadzone zostały jedno-okrążeniowe kwalifikacje. Teraz, kiedy w pierwszej części kwalifikacji po torze jeżdżą wszystkie bolidy i w stawce są trzy nowe zespoły, a w 2011 roku dojdzie najprawdopodobniej jeszcze jeden, FIA postanowiła przywrócić zasadę 107 procent. - Począwszy od sezonu 2011, każdy kierowca, którego najlepszy czas okrążenia przekroczy 107 procent najszybszego wyniku w Q1, nie zostanie dopuszczony do wyścigu - czytamy w oświadczeniu.

Ostatnią z ważniejszych decyzji podjętych w środę przez Światową Radę Sportów Motorowych jest zgoda ciała zarządzającego Formułą 1 na wprowadzenie, począwszy od przyszłego roku, ruchomych tylnych skrzydeł w celu ułatwienia wyprzedzania.

Zasady użytkowania systemu regulacji tylnego skrzydła będą takie, jak ustaliła FOTA, zatem przed wyścigiem będzie można zmieniać opór powietrza w dowolnym momencie i nieograniczoną ilość razy, natomiast w wyścigu będzie to możliwe po dwóch okrążeniach od startu i tylko w przypadku, gdy przed danym samochodem w odległości mniej niż sekundy jedzie inne auto. FIA poinformowała też, że poza wspomnianym wyżej rozwiązaniem, od przyszłego sezonu nie będą mogły być stosowane żadne inne systemy, które wymagają ruchu kierowcy do modyfikowania charakterystyki aerodynamicznej samochodu. Chodzi tutaj głównie o zakaz stosowania "kanałów F".

Źródła

[edytuj | edytuj kod]