2010-06-22: Baltic Sail: Integracyjne Warsztaty Żeglarskie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 22 czerwca 2010

Pomorska Fundacja Sportu i Turystyki Osób Niepełnosprawnych „Keja” w ramach zlotu Baltic Sail Gdańsk 2010 organizuje Integracyjne Warsztaty Żeglarskie. Działania obejmują szkolenia i rejsy żeglarskie dla grupy 35 osób niepełnosprawnych wzrokowo i ruchowo z całej Polski. Inicjatywa powstała dzięki współpracy Fundacji „Keja” z Mateuszem Kusznierewiczem.

Chcemy promować otwarte, świadome społeczeństwo, w którym osoby niepełnosprawne pełnią istotną rolę. Jest to niezwykle ważne, bo osobom z dysfunkcją wzroku bardzo ciężko jest podejmować samodzielne próby reintegracji społecznej.

—Sylwia Magdalena Skuza

Warsztaty żeglarskie rozpoczną się rejsem na pokładzie żaglowca Norda, który organizatorzy tegorocznego zlotu Baltic Sail Gdańsk 2010 Fundacja Gdańska udostępnili niepełnosprawnym żeglarzom. Rejs rozpocznie się 9 lipca o godzinie 10.30 w gdańskiej marinie. Podczas rejsu żeglarz i pasjonat żeglarstwa współpracujący z fundacją „Keja” – Jerzy Zjawiony z Legnicy będzie opowiadał o wyprawach pod żaglami i odkryciach oraz o historii i i znanych postaciach polskiego żeglarstwa.

„Mamy nadzieję, że dzięki tego typu inicjatywom sport, żeglarstwo i turystyka morska staną się nieodłącznym elementem nowoczesnej rehabilitacji i integracji społecznej osób niepełnosprawnych. – mówi Sylwia Magdalena Skuza, prezes zarządu Fundacji "KEJA”. - Chcemy promować otwarte, świadome społeczeństwo, w którym osoby niepełnosprawne pełnią istotną rolę. Jest to niezwykle ważne, bo osobom z dysfunkcją wzroku bardzo ciężko jest podejmować samodzielne próby reintegracji społecznej.”

W sobotę 10 lipca instruktor żeglarstwa Zbigniew Werner będzie prowadził szkolenie z zakresu budowy jachtów, takielunku i ożaglowania. Uczestnicy będą pływali między innymi na jachtach: Szkwał, Mieszko, Alardir. Firma Migraf przeprowadzi szkolenie z zakresu nawigatora – udźwiękowionego urządzenia GPS, które pomaga osobom niewidomym w samodzielnym poruszaniu się nie tylko na wodzie. Dzięki urządzeniu produkowanemu w firmie Migraf niepełnosprawni żeglarze będą samodzielnie sterować jachtami.

Zajęcia będą miały na celu integrację społeczną osób niepełnosprawnych, zarówno z innymi niepełnosprawnymi, jak i sprawnymi żeglarzami. Założeniem organizatorów jest chęć pokazania tego, że osoby niepełnosprawne potrafią współdziałać jako członkowie załogi, dobrze się przy tym bawiąc. Realizacja przedsięwzięcia pozwoli uczestnikom spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu, na wodzie i przeżyć przygodę żeglarską. Niepełnosprawni uczestnicy integracyjnych Warsztatów Żeglarskich wezmą udział w wieczorze szantowym zorganizowanym przez Hotel Willę Pascal w Gdańsku-Brzeźnie.

Fundacja "KEJA" prowadzi działalność na rzecz społeczności osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem osób niewidomych i słabo widzących. Jej działania obejmują m.in. organizowanie imprez integrujących niepełnosprawnych, pozyskiwanie odpowiedniego sprzętu, urządzeń i obiektów, czy aktywizację zawodową. Priorytetowym celem Fundacji jest promowanie żeglarstwa wśród osób niepełnosprawnych i rozwijanie wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu żeglarstwa, stąd decyzja o przeprowadzeniu warsztatów żeglarskich podczas Baltic Sail Gdańsk 2010. Warsztaty Żeglarskie podczas Baltic Sail wspiera finansowo Fundacja Energa z Gdyni.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]


Wiadomość z serwisu regionalnego województwa pomorskiego
Wikinews
Wikinews
Pomorskie
Pomorskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie pomorskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Gdańska, Gdyni, Słupska, Tczewa, Starogardu Gd. lub Wejherowa
pozostałych miejscowości