2010-06-17: Falcon 9 wyniesie nowe satelity Iridium

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 17 czerwca 2010
Dziewiczy start rakiety Falcon 9

Firma SpaceX podpisała umowę wartości prawie pół miliarda dolarów amerykańskich na wyniesienie floty nowych satelitów Iridium. Jest to najpewniej największy w historii komercyjny kontrakt na wyniesienie ładunków w kosmos.

Zaledwie dwa tygodnie po tym, jak rakieta Falcon 9 firmy SpaceX odbyła udany debiutancki lot w kosmos, wynosząc prototyp statku transportowego Dragon, firma ogłosiła podpisanie kontraktu na wyniesienie nowej floty satelitów telefonii satelitarnej Iridium.

Iridium ogłosiło zakup 81 nowych satelitów 7 czerwca. Zbuduje je francuska Thales Alenia Space. Warta 492 miliony USD umowa zakłada skonstruowanie uchwytu do ładowni rakiety, który umożliwiłby wynoszenie kilku satelitów jednocześnie. Ponieważ nie wiadomo jeszcze jak będą wyglądały satelity Iridium Next, Thales Alenia dopiero przygotowuje projekt, nie wiadomo ile ich zmieści się w rakiecie Falcon.

Kontrakt na budowę nowej konstelacji Iridium jest największym w historii prywatnej astronautyki - opiewa na prawie 3 miliardy USD.

SpaceX ma wynosić nowe statki Iridium w latach 2015-2017 z bazy sił powietrznych Vandenberg. Na orbitę ma trafić 72 z 81 zamówionych statków. Iridium wyznaczy jeszcze jednego alternatywnego usługodawce wyniesienia satelitów na orbitę, ale SpaceX ma wynieść większość z nich, jeśli nie wszystkie.

Matt Desch, dyrektor zarządzający Iridium, powiedział, że oferta SpaceX była poza wszelką konkurencją.

SpaceX rozpocznie w przyszłym roku budowę stanowiska startowego w Vandenberg. Pierwsze starty będą mogły się odbyć za dwa lata. Elon Musk, założyciel i prezes SpaceX, wycenia budowę stanowiska na 50 mln. USD. Stanie ono na starym stanowisku rakiet Titan IV. Podobnie, jak stanowisko Falcona na Przylądku Canaveral.

Źródła[edytuj | edytuj kod]