Przejdź do zawartości

2010-06-11: Chiński reaktor Ling Ao II osiągnął stan krytyczny

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 11 czerwca 2010

9 czerwca reaktor elektrowni jądrowej Ling Ao osiągnął stan krytyczny, tj. stan samopodtrzymującej się kontrolowanej reakcji łańcuchowej, ogłosiła firma China Guangdong Nuclear Power, operator siłowni.

Z reaktora wysunięto pręty kontrolne, a ilość boru w wodzie chłodzącej zmniejszono do stanu pozwalającego na osiągnięcie stanu krytycznego. Reaktor pracował w nim przez 35 godzin, podczas których sprawdzono działanie wszystkich elementów reaktora, jego oprzyrządowania i urządzeń kontrolnych. W tym czasie nie generował energii.

Blok energetyczny nr 2 elektrowni Ling Ao czeka jeszcze sprawdzenie pracy reaktora przy generowaniu niskich energii, włączenie do sieci energetycznej i w końcu rozpoczęcie pracy pełną mocą, co będzie miało miejsce w październiku 2010. Gdy to nastąpi będzie 12 działającym reaktorem energetycznym w Chinach, zbliżając łączną moc elektryczną siłowni jądrowych w Państwie Środka do 10 GW.

Ling Ao II jest trzecim reaktorem typu CPR-1000 zbudowanym w Chinach. Jego konstrukcja wywodzi się od francuskich 900 MW reaktorów importowanych w latach 90. XX wieku. CPR-1000 mają moc elektryczną 1080 MW i projektowany czas działania 60 lat.

China Guangdong Nuclear Power podkreśla rosnące zaangażowanie chińskich projektantów i dostawców w budowę reaktorów jądrowych, która przy tym egzemplarzu wyniosła około 50%. Kolejny reaktor elektrowni Ling Ao będzie chiński w 70%. Dwanaście kolejnych reaktorów CPR-1000, jakie mają powstać w Chinach, ma powstać w 80% z chińskich podzespołów. Planuje się, że kolejne 13 egzemplarzy powstanie już w 90% z elementów produkowanych w Chińskiej Republice Ludowej.

Elektrownia Ling Ao położona jest na półwyspie Dapeng, w prowincj Guangdong, około 60 km na północ od Hongkongu. Pracuje w niej już jeden reaktor, a planowane bloki nr 3 i 4 zbudować ma francuska Areva.

Źródła[edytuj | edytuj kod]