Przejdź do zawartości

2010-06-07: Nowe satelity Iridium największą prywatną inwestycją astronautyczną

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 7 czerwca 2010

Spółka Iridium Communications Inc., właściciel i operator sieci telefonii satelitarnej Iridium, wybrał francuską firmę Thales Alenia Space jako dostawcę 81 satelitów, które utworzą w przyszłości konstelację Iridium Next, zastępującą współczesne satelity.

Model satelity Iridium pierwszej generacji

Zamówienie Iridium stanowi tym samym największy w historii prywatny projekt kosmiczny, szacowany na około 2,9 mld. dolarów amerykańskich. Iridium zamierza większość tej kwoty wydać ze swojego bieżącego przepływu środków finansowych, ale około 1,8 mld. USD finansowania poświadczyła organizacja Compagnie Francaise d'Assurance pour le Commerce Exterieur (Coface) - francuski gwarant kredytów eksportowych. Koszt samych satelitów to ok. 2,1 mld. USD. Z 81 satelitów 66 będzie statkami podstawowymi, a pozostałe zapasowymi. Z zapasowych 9 pozostanie jako rezerwa na Ziemi.

Pierwsze satelity Iridium Next mają zostać planowo wystrzelone w 2015 roku. Odnowiona konstelacja ma pracować co najmniej do 2030.

Konstelacja Iridium ma około 360 000 subskrybentów korzystających z jej usług telefonii satelitarnej. Jednym z największych odbiorców jej usług jest ministerstwo obrony Stanów Zjednoczonych, które płaci rocznie 36 mln. USD za nielimitowany dostęp do sieci dla 20 000 użytkowników. Firma Globalstar, konkurent Iridium, próbował oprotestować abonament departamentu obrony, który został przyznany bez przetargu, ale ministerstwo zablokowało postępowanie sądowe powołując się na "bezpieczeństwo narodowe". Bez umowy z wojskiem konstelacja najpewniej przestałaby działać, gdyż poprzedni właściciel, Iridium Satellite LLC, zbankrutował. Obecny właściciel jest publiczną spółką akcyjną (NASDAQ: IRDM).

Flara satelity Iridium-77 sfotografowana nad Żninem

Satelity Iridium są powszechnie znane amatorom astronomii i astronautyki z uwagi na specyficzną budowę. Powoduje ona, że panele słoneczne satelitów w dokładny do przewidzenia cykliczny sposób odbijają promienie słoneczne w kierunku Ziemi. Na jej powierzchni jest to widoczne jako bardzo jasne rozbłyski, jasnością dochodzące do prawie 100 jasności Wenus (3. najjaśniejszego ciała niebieskiego na nieboskłonie, po Słońcu i Księżycu w pełni).

Thales Alenia Space produkuje też nowe satelity dla konkurencyjnego Globalstar, z których pierwsze zostaną wyniesione jeszcze w 2010 roku. W umowie z Globalstar gwarantem finansowanie również jest Coface.

Źródła[edytuj | edytuj kod]