2010-06-07: Alejandro Valverde zdyskwalifikowany

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 7 czerwca 2010

Sąd Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) przystał na wniosek Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) oraz Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) i nałożył na Alejandro Valverde dwuletnią karę dyskwalifikacji za udział w aferze dopingowej Operación Puerto. Oznacza to rozszerzenie jego wcześniejszej kary, który obowiązywała wyłącznie na terytorium Włoch.

Dyskwalifikacja obowiązuje od 1 stycznia 2010 do 1 stycznia 2012 roku. Hiszpan będzie mógł więc zatrzymać swoje zwycięstwo w Vuelta a España, Critérium du Dauphiné Libéré i Clasica San Sebastian oraz wszystkie inne sukcesy, które wywalczył po aferze Operación Puerto. Valverde straci jednak triumf w tegorocznym Tour de Romandie, 2. miejsce w wyścigu Paryż-Nicea oraz prowadzenie w światowym rankingu.

Wcześniej Włoski Komitet Olimpijski (CONI) ukarał Valverde 2-letnim zawieszeniem od 11 maja 2009 do 11 maja 2011 roku, po tym, gdy porównano krew zawodnika Caisse d'Epargne z Tour de France 2008 z dowodami zebranymi podczas śledztwa. W zatrzymanych próbkach wykryto erytropoetynę. Dyskwalifikacja nałożona przez CONI obowiązywała jedynie na terytorium Włoch i CAS miał zdecydować, czy rozszerzyć ją na cały świat.

Źródło[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Valverde zdyskwalifikowany!”, napisanego przez Adam Sikora, opublikowanego w serwisie Pro-cycling.org (więcej informacji).