2010-06-05: Letnia Szkoła Muzyki Ludowej na Kurpiach - warsztaty

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 5 czerwca 2010
Kurps in Warsaw-17-Kapela-croped.jpg

W dniach 11-18 lipca 2010 w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle będzie miała miejsce Letnia Szkoła Muzyki Ludowej na Kurpiach.

Program tego wydarzenia obejmuje:

  • Warsztaty skrzypiec ludowych, które będą przypominać tradycyjną naukę gry, opartą na opanowywaniu melodii ze słuchu, a w mniejszym stopniu z nut. Osobą prowadzącą warsztat będzie Bartosz Niedźwiecki, laureat m.in. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, Wojewódzkiego Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Mińsku Mazowieckim.
  • Warsztaty harmonii trzyrzędowej, w ramach których uczestnicy zapoznawać się będą z technikami gry na tym instrumencie, stylistyką gry i ozdabianiem melodii, kurpiowskimi melodiami tanecznymi. Nauka odbywać się ze słuchu. Osobą prowadzącą warsztaty będzie harmonista Jan Kania, laureat przeglądów i konkursów muzyki ludowej, kierownik merytoryczny Orkiestry Kurpiowskiej w Lelisie.

Uczestnicy powyższych warsztatów będą musieli posiadać własne instrumenty.

  • Warsztaty śpiewu kurpiowskiego, w ramach których uczestnicy zapoznają się z repertuarem pieśni leśnych, skocznych i weselnych, a także obejmować będą naukę „olekania”, poznawanie ornamentyki kurpiowskiej w śpiewie, przyswajanie rytmiki pieśni kurpiowskich. Osoba prowadzącą warsztaty będzie członek International Council for Traditional Music, dr etnomuzykologii Weronika Grozdew-Kołacińska, wykładowca m.in. w Instytucie Muzykologii UW, współpracująca z Radiowym Centrum Kultury Ludowej przy programie drugim Polskiego Radia.

Gośćmi Szkoły Letniej będą laureaci przeglądów i konkursów muzyki ludowej: śpiewaczka Apolonia Nowak, śpiewak Stanisław Sieruta, skrzypek Ignacy Zyśk oraz śpiewacy i śpiewaczki z gminy Baranowo.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego
Wikinews
Mazowieckie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Warszawy i Płocka
pozostałych miejscowości