Przejdź do zawartości

2010-06-01: Ujawniono zapis z czarnych skrzynek Tu-154

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Skrypt rozmów z kabiny pilotów (by przeglądnąć kliknij na grafikę)
wtorek, 1 czerwca 2010

Ujawniono pełną treść zapisów czarnych skrzynek prezydenckiego samolotu, który rozbił się w katastrofie pod Smoleńskiem.

Z treścią stenogramów zapoznali się najpierw uczestnicy dzisiejszego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Na spotkaniu nie pojawił się prezes PiS Jarosław Kaczyński. Rafał Rogalski – pełnomocnik części rodzin ofiar katastrofy, przysłany przez Kaczyńskiego – nie został wpuszczony na posiedzenie.

Po zakończeniu spotkania politycy i rzecznik rządu Paweł Graś zapowiedzieli upublicznienie zapisów czarnych skrzynek. Rzecznik rządu oświadczył, że jeszcze dziś “pełny zapis prawdopodobnie bez żadnych ograniczeń trafi do opinii publicznej”. Graś wyraził też przekonanie, że ujawnienie treści stenogramów doprowadzi do przecięcia “fali spekulacji i insynuacji”.

Stenogramy rozmów załogi zamieszczono na stronie internetowej Kancelarii Premiera i MSWiA. Tekst ma 40 stron. Wszystkie zapisy są w trzech językach: rosyjskim, polskim i angielskim. Stronie polskiej stenogramy przekazane zostały 31 maja 2010.

Na 7 sekund przed zderzeniem z drzewami drugi pilot powiedział "Odchodzimy", po dwóch kolejnych sekundach kontroler ruchu lotniczego wydał komendę "Horyzont 101". W tym momencie samolot znajdował się 40 metrów nad ziemią, w kolejnych sekundach nadal się obniżał. Po zejściu poniżej 100 metrów słychać było informację głosową TAWS: "Pull up, pull up".

Identyfikacja osób rozmawiających dokonana została przez dowódcę eskadry podpułkownika Bartosza Stroińskiego.

Źródła[edytuj | edytuj kod]