Przejdź do zawartości

2010-05-31: Izrael zaatakował konwój z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Azja
poniedziałek, 31 maja 2010
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Incydent u wybrzeży Strefy Gazy (2010)

Co najmniej 19 osób zginęło, kiedy izraelscy komandosi zaatakowali konwój humanitarny dla Strefy Gazy. Pomoc była w głównej mierze zorganizowana przez Turcję.

Konwój składający się z sześciu statków prowadzony był przez turecką jednostkę z 600 osobami na pokładzie. Po otoczeniu przez izraelskie okręty komandosi dokonali abordażu, napotykając jednak na opór propalestyńskich działaczy.

Kontrolowanie obecnie przez Izraelczyków statki obecnie dotarły do portu w Ashod, gdzie mają być rozładowane. Rannych wcześniej przewieziono śmigłowcami do szpitali, reszta obecnych na pokładach osób zostanie deportowana z Izraela.

Izrael spełnił swoje zapowiedzi, w których twierdził, że nie pozwoli, by statki dotarły do Strefy Gazy, gdzie rządzi radykalny palestyński Hamas.

Flota sześciu statków należąca do Flotylli Pokojowej na rzecz Strefy Gazy próbowała przerwać izraelską blokadę Strefy Gazy, nałożoną przez Izrael po przejęciu tam władzy przez radykalne ugrupowanie Hamas w czerwcu 2007 roku. Konwój wyruszył w niedzielę z Cypru.

Na statkach znajdowało się 10 tys. ton pomocy dla Palestyńczyków.

Atak ostro potępiła Turcja, a ubolewanie z jego powodu wyraził izraelski minister przemysłu, handlu i pracy. Muhammad Abbas nazwał izraelski atak masakrą. Zdaniem Mahmuda Ahamdineżada, prezydenta Iranu, przechwycenie konwoju było "nieludzkie" i przyczyni się do upadku państwa żydowskiego. Na jutro zwołano posiedzenie Ligi Arabskiej.

Szefowa dyplomacji Unii Europejskiej Catherine Ashton domaga się oficjalnego dochodzenia ws. incydentu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]