2010-05-25: Lód uszkodził lądownik Phoenix
Sonda Mars Reconnaissance Orbiter wykonała nowe zdjęcia lądownika Phoenix. Wynika z nich, że lądownik mógł nie wznowić pracy, gdyż w trakcie marsjańskiej zimy uległ ciężkim uszkodzeniom paneli słonecznych, najpewniej spowodowanych lodem.
Przez ostatni tydzień MRO przeleciała nad miejscem lądowania Phoenix Mars Lander 61 razy próbując nawiązać z nim łączność. Phoenix wylądował 25 maja 2008 na północnym biegunie Marsa z 3 miesięczną misją badania głównie gruntu planety. Pracował 5 miesięcy. Nie był przystosowany do przetrwania marsjańskiej zimy, jednak naukowcy mieli niewielką nadzieję, że gdy nastanie wiosna i lądownik znów otrzyma odpowiednią dawkę promieni słonecznych ładujących jego akumulatory, samodzielnie wznowi pracę. Objawiłoby się to automatycznym nawiązaniem łączności z którymś ze sztucznych satelitów Marsa. Jednak mimo kilku miesięcy prób i około 150 przelotów nad sondą, żaden z orbiterów nie odebrał komunikatów z Phoenixa.
Nowe zdjęcia z kamery HiRISE sondy Mars Reconnaissance Orbiter pokazują jednak wyraźnie, szczególnie w porównaniu ze zdjęciami z 2008 roku, że Phoenix nie zniósł zimowych warunków na biegunie Marsa. Obrazy przed i po są drastycznie różne, powiedział Michael Mellon z University of Colorado, członek zespołów naukowych sondy Phoenix i instrumentu HiRISE. Lądownik wygląda na wyraźnie mniejszego, i tylko część tejże różnicy można wyjaśnić pokryciem go pyłem, przez co nie wyróżnia się na tle gleby.
Na zdjęciach można doszukać tylko jednego z dwóch paneli słonecznych lądownika. Zmiana w kształcie cienia rzucanego przez robota sugeruje, że drugi panel złamał się pod ciężarem lodowego ditlenku węgla, który się na nim zestalił. Inżynierowie mówią, że masa lodu w trakcie zimy musiała przekroczyć kilkadziesiąt kilogramów.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Hubert Bartkowiak – Phoenix milczy, bo uszkodził go lód? – Kosmonauta, 25 maja 2010