Przejdź do zawartości

2010-05-23: Arianespace wyniosła 2 satelity i zakontraktowała kolejnego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 23 maja 2010

W piątek wieczorem, o godz. 22:01 GMT, europejska rakieta Ariane 5 pomyślnie wyniosła dwa geostacjonarne satelity telekomunikacyjne: Astrę 3B i ComsatBw-2. Pierwszy jest satelitą cywilnym, drugi wojskowym. Ogłoszono także, że brytyjski Skynet-5D wyniesiony zostanie w 2013 roku rakietą Ariane 5.

Model satelity Astra

Pierwszy od pięciu miesięcy start Ariane 5 odbył się bez problemów. Wcześniej start został opóźniony o 2 miesiące z powodu wykrytej tuż przed poprzednią próbą startu usterką regulatora ciśnienia helu. Wydarzenia z kwietnia zmusiły Arianespace do wszczęcia procedur kontroli jakości programu rakiety, który trwa do teraz. Wadliwy element zastąpiono nowym, co pozwoliło na piątkowy start. Ładunek rakiety został odsłonięty w 9 minucie lotu na wysokości 172 km. Następnie przez 15 minut rakietę napędzał górny kriogeniczny stopień rakiety.

W 27 minucie lotu odłączono adapter SYLDA z telewizyjnym satelitą Astra-3B. Należący do niemieckich sił zbrojnych ComSatBw-2 odłączył się od rakiety w 33 minucie lotu. Tym samym był to 36. udany start Ariane-5 z rzędu.

Astra będzie przekazywała sygnały telewizyjne i dane (usługa ASTRA2Connect) na teren Europy i Bliskiego Wschodu przez kolejne 15 lat. Zbudowany przez EADS Astrium satelita dołączy do floty firmy SES ASTRA i umieszczony zostanie nad południkiem 23,5°E. Sześćdziesiąt transponderów pasma Ku i Ka ma zaspokoić rosnące potrzeby komunikacyjne przede wszystkim krajów Beneluksu, Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu. Zastąpi on starzejące się satelity ASTRA 1E i 1G, wyniesione w latach 90. Zostaną one skierowane do innych zdań.

Model rakiety Ariane 5

ComSatBw-2 dołączy do bliźniaczego statku wyniesionego w październiku 2009 roku. EADS Astrium i Thales Alenia Space skonstruowały oba statki na potrzeby niemieckiej Bundeswehry. Startowi przyglądał się generał brygady Thomas Franz, dowódca departamentu łączności Streitkräftebasis, tj. połączonych służb pomocniczych niemieckich sił zbrojnych. Udany start skomentował on słowami: Po zwycięstwie, należy ci się. Po przegranej, potrzebujesz jej. Po dzisiejszym udanym starcie zasługujemy na lampkę szampana.

Położony nad południkiem 13,2°E ComsatBw-2, wraz z bliźniaczym ComsatBw-1, zapewnia komunikację rządową i wojskową na niemal całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem Europy, Afryki i miejsc stacjonowania niemieckich oddziałów wojskowych.

Następną misją Ariane-5 będzie wyniesienie satelitów Arabsat-5A i COMS-1. Start będzie miał miejsce najpewniej w czerwcu. EADS Astrium ogłosił również, że wybrał Ariane jako nośnik czwartego satelity konstelacji Skynet. Podobnie jak trzy poprzednie, Skynet-5D, zostanie wyniesiony na orbitę geostacjonarną.

Źródła[edytuj | edytuj kod]