2010-05-20: Chiny uruchomiły badawczy reaktor jądrowy CARR

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 20 maja 2010
Feed-icon.svg
Nauka
N icon science.png

13 maja Chiny uruchomiły badawczy reaktor jądrowy, zaprojektowany i zbudowany wyłącznie za pomocą krajowych zasobów. Stos o nazwie CARR mieści się w podpekińskim Fangshan, w Chińskim Instytucie Energii Atomowej.

Niebieskie promieniowanie Czerenkowa wydobywające się z Reed Research Reactor, reaktora badawczego Reed College; Portland, USA

CARR (China Advanced Research Reactor; chiński zaawansowany reaktor badawczy), to stos jądrowy o mocy termicznej 60 MW, który stan krytyczny, tj. samopodtrzymującej się reakcji łańcuchowego rozszczepiania jąder atomowych, osiągnął 13 maja. Chiny określają go jako jeden z najnowocześniejszych reaktorów tego typu w Azji i na świecie. Reaktor wykorzystuje unikalną budowę. Stos mieści się w zbiorniku z lekką wodą, otoczonym reflektorem neutronów z ciężkiej wody.

Tworząc i budując reaktor CIAE zaprojektowała od podstaw większość jego elementów (elementy paliwowe, sterowanie prętami kontrolnymi, cyfrowy system sterowania, i in.), dzięki czemu 90% jego elementów wytwarzanych jest w Chinach.

Reaktor będzie wykorzystywany do badań z zakresu fizyki jądrowej, chemii, eksperymentów rozpraszania neutronów, badań paliw jądrowych, materiałoznawstwa reaktorowego, neutronowej analizy aktywacyjnej, czy wytwarzania izotopów radioaktywnych. W podobnych celach użytkuje się w Polsce od 1974 reaktor badawczy MARIA.

W Chinach powstaje również chłodzony sodem reaktor na neutronach prędkich, o mocy termicznej 65 MW. Chinese Experimental Fast Reactor (CEFR; chiński eksperymentalny reaktor prędki) powstaje w tej samej placówce badawczej co CARR, ale przy jego budowie współpracują firmy i instytuty rosyjskie: OKBM Afrikantow, OKB Gidropress,Instytut Naukowo-Badawczy Inżynierii Energetycznej im. Dolleżala i Instytut Energii Atomowej im. Kurczatowa.

Zobacz też[edytuj]

Źródła[edytuj]