Przejdź do zawartości

2010-05-15: Rosja dostarczy broń Syrii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Azja
sobota, 15 maja 2010

Rosja podpisała z Syrią umowy na sprzedaż samolotów bojowych, broni przeciwpancernej oraz przeciwlotniczych zestawów artyleryjsko-rakietowych. Faktem tym nie będą zachwycone Stany Zjednoczone ponieważ od lat uznają Syrię za państwo, które wspiera terroryzm.

Jak poinformował Szef Federalnej Służby Współpracy Wojskowo-Technicznej Michaił Dmitrijew, Rosja dostarczy Syrii myśliwce MiG-29 i zestawy przeciwlotnicze Pancyr na podwoziu kołowym. Nie ujawniono jednak jaka broń przeciwpancerna zostanie wysłana do Syrii.

Wcześniej z oficjalną wizytą poleciał do Syrii prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Była to pierwsza taka wizyta rosyjskiego przywódcy od czasu rewolucji bolszewickiej w 1917 roku. Miedwiediew brał udział w rozmowach w sprawie ewentualnej pomocy Rosji przy budowie syryjskiej elektrowni atomowej.

"Syria nie może sobie obecnie pozwolić na płacenie za nowoczesną broń, trudno jej znaleźć pieniądze na zakup żywności dla własnych obywateli. Można się tylko zastanawiać, jaki jest prawdziwy powód tej wątpliwej transakcji" - powiedział z kolei Reuterowi przedstawiciel izraelskiego rządu. Zdaniem Izraela, Syria ma obecnie zbyt duże kłopoty finansowe, by kupować broń od Rosji.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]