2010-05-15: Czescy Wikipedyści i Czeska Wikipedia na targach SVĚT KNIHY w Pradze

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 15 maja 2010

Na terenach wystawowych w Pradze w dniach 13-16 maja 2010 r. odbyły się targi książki SVĚT KNIHY.

W tym roku gościem honorowym targów była Polska. W ich pierwszym dniu swoje wystąpienie miał minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Podkreślił w nim bliskość kultur czeskiej i polskiej. W targach uczestniczyli polscy pisarze i poeci, w tym też Noblistka Wisława Szymborska. Fragmenty jej twórczości, zarówno w języku polskim jak i w czeskim przekładzie Vlasty Dwořáčkovej, przedstawiła aktorka Maria Štípkova. Były to zaprawione odrobiną ironii fragmenty korespondencji Noblistki z młodymi autorami.

Już drugi raz udział w targach SVĚT KNIHY wzięło Stowarzyszenie Wikimedia Republika Czeska. Czescy Wikimedianie uznali, że odwiedzający targi są zainteresowani Wikipedią i mogą stać się jej przyszłymi edytorami. Magnesem przyciągającym młodszych gości targów było urządzenie multimedialne Microsoft Surface wypożyczone przez Microsoft Czechy. Ponadto na stoisku zainstalowano dwa wielkoformatowe monitory, na których zainteresowanym prezentowano możliwości Wikipedii.

Na stoisku wyłożono foldery dotyczące Wikipedii, projektów pokrewnych oraz informacje na temat stowarzyszenia Wikimedia Czechy. Czeskie Stowarzyszenie – podobnie jak i polskie – wspiera ruch wolnego oprogramowania i twórczości na wolnych licencjach. Polskim akcentem na stoisku była prezentacja monografii miejscowości Gwoździany, napisanej przez jednego z polskich Wikimedian i opatrzonej licencją Creative Commons.

W piątek, 14 maja w sali konferencyjnej przedstawiciele stowarzyszenia przedstawili multimedialną prezentację Jak powstaje Wikipedia. W rzeczywistym czasie pokazano tworzenie artykułu od zalążka do uźródłowionego tekstu w końcowym etapie.

Dzień później, 15 maja wręczono nagrody za stworzenie lub rozwinięcie artykułu w czeskojęzycznej Wikipedii. W ramach tego konkursu powstało lub poprawiono ok. 300 haseł. Poza statuetkami z logo Wikipedii, wręczono nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów. Wśród nagrodzonych znalazł się artykuł Karta kredytowa (czes. Kreditní karta) rozwinięty przez nową edytorkę.

Udział Stowarzyszenia Wikimedia Republika Czeska był możliwy dzięki nieodpłatnemu udostępnieniu powierzchni wystawowej przez organizatora targów – firmę SVĚT KNIHY s.r.o.

link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
2010-05-15: Czescy Wikipedyści i Czeska Wikipedia na targach SVĚT KNIHY w Pradze