Przejdź do zawartości

2010-05-13: Koncert chopinowski Katii Bronskiej w paryskim Théâtre des Champs Élysées

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Rok Chopinowski 2010
czwartek, 13 maja 2010

W srode 12 maja w teatrze Champs Élysées w Paryżu odbył się koncert Katii Bronskiej, polskiej pianistki mieszkającej od lat we Francji.

Katia Bronska to pseudonim artystyczny Katarzyny Bronk-Zdunowskiej, pianistki-wirtuoza pochodzącej z Gdańska, uczennicy mistrzów z Polski, Francji i Rosji, mającej na swoim koncie liczne występy w prestiżowych salach na kilku kontynentach, a także nagrania dla Radia i TV francuskiej oraz dla BBC.

Ponad dwugodzinny koncert, wpisujący się w obchody 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna, rozpoczął sie tuż po godz. 20.00. Licznie webranej publiczności Katia Bronska zaprezentowała utwory Franza Schuberta, Roberta Schumanna oraz w drugiej części koncertu dzieła Chopina.

Na zakończenie występu artystka podziękowała publiczności zwracając uwagę na obecność polskiego ambasadora i konsula. Katia Bronska przypomniała też, że miesiąc po marcowych uroczystościach urodzin Chopina Polskę dotknęła tragedia pod Smoleńskiem. Dlatego utwory wybrane na ten koncert były stonowane i zachęcające do wyciszenia. Na sam koniec występu Katia Bronska zagrała Ave Maria Bacha-Gounoda.