2010-05-06: Zmarł prezydent Nigerii Umaru Yar'Adua

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Afryka
czwartek, 6 maja 2010
Prezydent Yar'Adua w czasie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w 2008

Wczoraj wieczorem po długiej chorobie zmarł prezydent Nigerii Umaru Yar'Adua.

Yar'Adua cierpiał na ostre zapalenie osierdzia sercowego i zmarł wczoraj w prezydenckiej rezydencji w Abudży w wieku 58 lat. Od listopada nie pokazywał się publicznie. 23 listopada 2009 prezydent został w tajemnicy przewieziony do szpitala w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej, natomiast w lutym nieoczekiwanie powrócił do kraju, nie pokazując się publicznie.

9 lutego 2010 parlament powierzył wiceprezydentowi Goodluckowi Jonathanowi pełnienie władzy wykonawczej do czasu powrotu prezydenta Yar'Aduyi do pełni zdrowia. Tego samego dnia Jonathan oficjalnie objął stanowisko p.o. prezydenta. Dziś Jonathan został zaprzysiężony na prezydenta Nigerii.

Yar'Adua był prezydentem Nigerii od 2007 roku. Jako pierwszy nigeryjski lider, który obejmując urząd złożył oświadczenie majątkowe, aby umożliwić w przyszłości ocenę, czy w trakcie prezydentury nielegalnie się nie wzbogacił. Mimo walki z korupcją nie zdołał jej ograniczyć.

W Nigerii obowiązuje od dnia dzisiejszego siedmiodniowa żałoba.

Przeprowadził reformy sektora energetycznego oraz bankowego. Wprowadził amnestię dla rebeliantów z Delty Nigru. Nie udało mu się rozwiązać problemów z wybuchającymi walkami między chrześcijanami i muzułmanami w Nigerii.

Źródła[edytuj | edytuj kod]