Przejdź do zawartości

2010-05-05: Sonification, czyli zmiana danych astrofizycznych na muzykę

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 5 maja 2010

W ramach II edycji festiwalu audiowizualnego CanDID realizowany będzie projekt „Sonification” polegający na komponowania muzyki elektroniczno-instrumentalnej w oparciu o dane z modeli astrofizycznych i kosmologicznych.

Kadr z dwuwymiarowej symulacji wykonanej oprogramowaniem Athena Code. Widać tworzącą się niestabilność Richtmeyera-Meszkowa

W trakcie pięciodniowych warsztatów muzycznych kilkunastu muzyków, instrumentalistów, kompozytorów i producentów muzyki będzie próbowało przełożyć wyniki symulacji z kilku aplikacji modelujących formacje gwiezdne na kompozycję muzyczną.

Jako dane wejściowe procesu twórczego posłużą wyniki symulacji przeprowadzonych przez laboratorium fizyki komputerowej Uniwesytetu w San Diego oraz projektu Athena Code. Obejmują one symulacje programami ZEUS-2D, ZEUS-3D, KRONOS i Enzo, wizualizowanych programem 4D2.

Dwa pierwsze programy stosują Euleryjski kod siatkowy do modelowania astrofizycznych radiacji magnetohydrodynamicznych (MHD). KRONOS – do modelowania kosmologii MHD z użyciem podziału siatkowego. Enzo zaś, to program korzystający z kodu mieszanego (MHD i N-Body) do symulowania formacji struktur kosmologicznych.

Dane astrofizyczne zostaną najpierw przełożone na poszczególne właściwości materiału dźwiękowego, takie jak, częstotliwość, rytm, interwał, czy artykulacja. Proces dźwiękowego reprezentowania danych numerycznych nazywany jest właśnie sonifikacją (udźwiękowieniem). Jej popularnym i prostym przykładem jest licznik Geigera-Müllera – przetwarzający ładunek powstały przez jonizację gazu promieniowaniem na sygnał elektryczny, a ten na dźwiękowy. Do pierwszego etapu sonifikacji (mapowania parametrów i audiofikacji) posłużył rozszerzony o dodatkowy kod program Max/Msp i Super Collider.

Zadaniem muzyków i twórców będzie przetworzenie takiego materiału na konkretne dźwięki, a potem tworzenie z nich utworu muzycznego.

W kilku pomieszczeniach dostępnych całodobowo uczestnicy będą mieli do dyspozycji instrumenty (klasyczne, cyfrowe, unikalne – wykonywane ręcznie), konsole montażowe, sprzęt nagłaśniający, i oprogramowanie. Wszystkie próby i cały proces tworzenia będzie rejestrowany w sposób ciągły, na kilku terabajtach przestrzeni dyskowej.

Rozproszone komponowanie ma pozwolić na otwarty charakter kompozycji i utrwalenie wielu możliwych kierunków rozwoju utworu. Jego ostateczny kształt zostanie ustalony w trakcie wspólnych prób i dyskusji muzyków. Nagrania z warsztatów i kompozycja końcowa mają zostać wydane na DVD.

Organizatorzy „Sonification” stawiają przedsięwzięciu konkretne cele merytoryczne:

  • poszukiwanie nowych struktur relacji między twórcą a instrumentem, w tym nowych form muzycznych
  • zrewidowanie znanych form muzycznych ze względu na postęp techniki i nauki
  • próbę znalezienia wspólnego sposobu notacji instrumentów tradycyjnych i cyfrowych

Do 15 czerwca muzycy i producenci mogą zgłaszać swój udział w projekcie.

Każdy będzie mógł przyglądać się pracy muzyków i spróbować swoich sił w tworzeniu muzyki, gdyż jednocześnie będą trwały otwarte warsztaty didżejskie. W ich trakcie będzie można nauczyć się tworzenia i miksowania muzyki, zapoznać się ze sprzętem i technikami używanymi przy tworzeniu muzyki elektronicznej.

Warsztaty będą miały miejsce od 6 do 10 września 2010 w Gnieźnie, zaś sam CanDID Audiovisual Festival 2010 odbędzie się 10 i 11 września w zabytkowej gnieźnieńskiej parowozowni PKP, na co dzień zamkniętej.

Inicjatorem projektu jest Marcin Pietruszewki, gnieźnianin mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii, gdzie studiuje kompozycje cyfrową na Uniwersytecie Edynburskim. Dwukrotny stypendysta Instytutu Goethego i JugendWerk; stypendysta Funduszu Stypendialnego im. Rodziny Kulczyków dla Młodych Humanistów. Współpracował, m.in. z Glasgow Improvisers Orchestra, Sachiko Matzubara oraz Marcusem Schmicklerem, z którym nagrał album dla kolońskiej wytwórni a-music. Występował, m.in. w krakowskim Bunkrze Sztuki oraz na festiwalu Astigmatic w Płocku. Jest członkiem free jazzowej grupy Edimpro. Obecnie zajmuje się eksploracją języków programistycznych, cyfrowymi technikami obróbki dźwięku oraz ich inkorporacji w kontekst tradycyjnej kompozycji muzycznej.

Więcej o CanDID Audiovisual Festival 2010:

Źródła[edytuj | edytuj kod]