2010-05-03: Obama obarcza odpowiedzialnością za wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej koncern BP

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Ameryka Północna

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropa • (UE)

poniedziałek, 3 maja 2010
Akcja gaszenia ognia po wybuchu platformy - 20 kwietnia

Powiększająca się plama ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej może okazać się bezprecedensową katastrofę ekologiczną - powiedział prezydent USA Barack Obama. Według niego odpowiedzialnością za wyciek należy obarczyć właściciela szybu, koncern BP.

- Rząd będzie robił wszystko co w jego mocy i tak długo, jak to będzie konieczne, aby zażegnać ten kryzys – obiecywał amerykański przywódca w czasie wizyty w Luizjanie, której wybrzeżu wyciek zagraża najbardziej. Na miejscu katastrofy Obama spotkał się z przedstawicielami amerykańskiej straży przybrzeżnej. Chciał dowiedzieć się osobiście jak przebiega akcja ratunkowa.

Prezes BP Lamar McKay odpiera zarzuty prezydenta, jakoby przyczyną wycieku miało być nieprzestrzeganie reguł bezpieczeństwa. Twierdzi on, że winna jest awaria elementu wyposażenia platformy, który w przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia bądź wybuchu powinien zatamować szyb. Jak powiedział Mc Kay, dalej trwają próby jego aktywacji. - Jeśli to się nie powiedzie, zatkanie znajdującego się ponad kilometr pod wodą szybu, z którego wycieka około 800 tys. litrów ropy dziennie, może zająć od sześciu do ośmiu dni - oświadczył prezes BP.

Aktualnie w Port Fourchon w Luizjanie budowana jest 74-tonowa komora ze stali i betonu, którą zostanie nakryty szyb. Planuje się podłączenie do niej rurociągu odprowadzającego ropę do tankowców. - Komora taka nie została skonstruowana wcześniej, ponieważ nikt nie mógł przewidzieć, że blokada szybu zawiedzie – tłumaczył postępowanie BP rzecznik firmy Steve Reinhart.

Ropa wycieka do wód zatoki nieprzerwanie od 20 kwietnia. Wtedy to platforma eksplodowała, a w wyniku wybuchu zginęło 11 osób. Plama ropy to zagrożenie nie tylko dla środowiska Zatoki Meksykańskiej, ale również dla gospodarki południa USA, gdzie dużą rolę odgrywa przemysł rybny.

Źródła[edytuj | edytuj kod]