Przejdź do zawartości

2010-04-28: 37, Progress w drodze do ISS

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 28 kwietnia 2010
Dokowanie statku Progress M-66, 13 lutego 2009

O 17:15 GMT (19:15 CEST) wystartowała rakieta Sojuz z automatycznym statkiem transportowym Progress. Kosmiczna "ciężarówka" dowiezie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej kolejny pakiet zaopatrzenia.

Po starcie z kazachskiego Bajkonuru, Progress połączy się z ISS w najbliższą sobotę o 18:35 GMT. Będzie to 37. transportowiec przyjęty przez Stację od początku jej istnienia.

Ponad siedmiometrowy statek ma automatycznie przybić do węzła cumowniczego modułu "Pirs", zwolnionego w ostatni czwartek przez poprzedni statek tego samego typu.

Misja zaopatrzeniowa Progressa, oznaczona w planie budowy ISS jako 37P, będzie polegała na dostarczeniu 2,5 tony zapasów i sprzętów do ISS. Z tej ilości 869 kg będzie stanowiło paliwo dla Stacji, prawie 100 kg to woda pitna, a 50 kg - tlen.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna pozostaje obsadzona przez członków Ekspedycji XXIII: Olega Kotowa, Tima Creamera,Tracy Caldwell Dyson, Aleksandra Skworcowa, Mikchaiła Kornienkę i Soichiego Noguchiego. Na wypadek problemów autopilota Progressa, gotowi do przejęcia sterowania nim będą Kotow i Skworcow. Na powtarzaniu procedur z tym związanych minął nim ostatni wtorek (27 kwietnia).

Źródła[edytuj | edytuj kod]