Przejdź do zawartości

2010-04-26: ZEA wyznaczyły lokalizację swojej pierwszej elektrowni jądrowej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 26 kwietnia 2010

Braka została wyznaczona na lokalizację pierwszej elektrowni jądrowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W trakcie rozpatrywania jest licencja na wstępne prace konstrukcyjne i ocen wpływu na środowisko.

Braka to rzadko zaludniony region 53 kilometry od miasta Ruwais, niedaleko granicy z Arabią Saudyjską. Stolica kraju, Abu Dabi, leży około 240 kilometrów na wschód.

Korporacja Energii Jądrowej Emiratów (Enec, Emirates Nuclear Energy Corporation) przekazała, że wybór został podjęty z listy 10 proponowanych lokalizacji, zebranych na podstawie badań środowiskowych, technicznych i biznesowych.

Zjednoczone Emiraty Arabskie na mapie świata

Enec złożył do stosownego urzędu regulacyjnego (Federalny Zarząd Regulacji Jądrowych - Federal Authority for Nuclear Regulation) prośbę o wydanie dwóch pozwoleń. Pierwsza dotyczy wstępnych prac ziemnych w Brace nie niosących zagrożeń radiacyjnych, takich jak niwelacja terenu, budowa zbiorników wodnych, nadbrzeży, czy falochronów. Druga, pozwolenia na wytworzenie i montaż urządzeń jądrowych. Inwestor złożył też do agencji ochrony środowiska ocenę wpływu prac konstrukcyjnych na środowisko naturalne.

Większość komponentów wszystkich 4 reaktorów dostarczą zakłady przemysłu ciężkiego i budowlanego Doosan, tj. Doosan Heavy Industries & Construction, członek południowokoreańskiego konsorcjum, które wybuduję elektrownie dla Emiratów. Wydanie wspomnianej licencji umożliwi firmie rozpoczęcie produkcji urządzeń ciśnieniowych reaktora, generatorów pary, czy pomp chłodziwa, których to wytwarzanie jest czasochłonne. Rozpoczęcie produkcji planowane jest jeszcze na 2010 rok.

Plan budowy reaktora Braka 1 przewiduje pierwsze wylewanie betonu na drugą połowę 2012. Aby dotrzymać tego terminu FANR musi wydać zgodę na budowę do 5 lipca. W drugiej połowie 2010 Enec ma złożyć prośbę o wydanie licencji na pełnię prac związanych z projektem oraz złożyć ocenę wpływu elektrowni na środowisko.

Braka 1 ma zacząć pracę w 2017 roku, a pozostałe 3 reaktory mając być oddawane do użytku w rocznych odstępach od tegoż roku.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
  • UAE has its first nuclear site – [1] – World Nuclear News, 23 kwietnia 2010