Przejdź do zawartości

2010-04-25: Meksyk: przygotowania do budowy ośrodka kosmicznego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 25 kwietnia 2010

Meksyk przygotowuje się do budowy centrum kosmicznego na półwyspie Jukatan. W 2008 roku Stany Zjednoczone Meksyku przyjęły ustawę o powołaniu narodowej agencji kosmicznej - AEXA, tj. Agencia Espacial Mexicana.

Nadbrzeże miasta Chetumal

Informacje o budowie własnego centrum kosmicznego na półwyspie Jukatan ogłosił w piątek wiceminister gospodarki Francisco Pimentel: W ciągu kilku dni amerykański astronauta Jose Hernandez i inżynier Fernando de la Pena udadzą się na tam, aby ustalić szczegóły budowy.

Ośrodek ma powstać w sąsiedztwie (15-20 km) miasta Chetumal, na wschodnim brzegu półwyspu. Ma zająć powierzchnię 30 hektarów. Będzie kolejnym etapem powołania agencji kosmicznej przez Meksyk. W 2008 roku parlament Meksyku zatwierdził powołanie do życia Agencia Espacial Mexicana, czyli meksykańskiej agencji kosmicznej. Inicjatywę taką wysunął w 2007 roku Amerykanin meksykańskiego pochodzenia (jego ojciec wyemigrował do USA), Jose Hernandeza. Struktura agencji meksykańskiej będzie podobna do amerykańskiej NASA. Początkowy budżet projektu to 80 milionów USD.

Hernandez dodał, że AEXA jest gotowana współpracę z wszystkimi krajami chętnymi do pokojowej eksploracji kosmosu. Zaznaczył, że Meksyk nie jest zdolny do samodzielnego wystrzeliwania rakiet kosmicznych, jednak może się to zmienić w ciągu 10 lat. Według niego Meksyk powinien na razie skupić się na pozyskaniu niezbędnych technologii.

W 1996 roku Meksyk podpisał z Rosją umowę o współpracy w badaniach i eksploracji kosmosu. W marcu 2009 delegacja rosyjskiej agencji Roskosmos wizytowała Meksyk w celu udzielenia rad prawnikom tworzącym ustawę o agencji kosmicznej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]