Przejdź do zawartości

2010-04-22: Pierwsze obserwacje Solar Dynamics Observatory

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 22 kwietnia 2010

W środę wieczorem polskiego czasu NASA zaprezentowała pierwsze obrazy i nagrania z satelity Solar Dynamics Observatory. Specjalna konferencja prasowa odbyła się w waszyngtońskim Newseum - muzeum dziennikarstwa i wiadomości. Wszystkie materiały zamieszczono również na dedykowanej stronie internetowej.

Wizja artystyczna SDO na orbicie okołoziemskiej

Te początkowe obrazy pokazują dynamikę Słońca jakiej nie widziałem od 40 lat badań heliofizycznych, powiedział Richard Fisher, dyrektor departamentu heliofizyki NASA. SDO zmieni nasze pojmowanie Słońca i procesów tam zachodzących, które wpływają na nasze życie i świat. Ta misja będzie miała ogromny wpływ na naukę, porównywalny z wpływem Kosmicznego Teleskopu Hubble'a na współczesną astrofizykę.

W konferencji wzięła udział senator Barbara Mikulski, zasiadająca w podkomisji finansów rządowych ds. handlu, sprawiedliwości i nauki, która to odpowiada za finansowanie NASA.

Koronalny wyrzut materii - przyczyna globalnych zakłóceń łączności na Ziemi

Solar Dynamics Observatory, w skrócie SDO, został wystrzelony 11 lutego 2010, będąc najnowocześniejszym statkiem kosmicznym poświęconym badaniom gwiazdy centralnej naszego Układu Słonecznego. Przez najbliższe 5 lat ma badać pole magnetyczne Słońca, jego koronę i fotosferę. Dzięki temu naukowcy chcą lepiej zbadać wpływ Słońca na atmosferę i biosferę Ziemi. Odegra kluczową rolę w przewidywaniu kosmicznej pogody - co pozwoli uchronić inne statki kosmiczne, łączność i nawigację satelitarną przed zgubnym wpływem rozbłysków słonecznych. Wpływ Słońca na komunikację na Ziemi jest znany od czasu wynalezienia telegrafu.

Po zakończeniu testów i kalibracji instrumentów, SDO dostarcza teraz obrazy Słońca o szczegółowości 10 razy większej od nagrań HDTV, z prędkością większą niż jakikolwiek inny statek obserwujący Słońce. Dziennie przesyła na Ziemię 1,5 TB danych.

SDO jest pierwszą misją NASA zrealizowaną w ramach inicjatywy "Living with a Star", dosł. "żyjąc z gwiazdą". Program ma za zadanie badań Słońce i przestrzeń kosmiczną w celu lepszego zrozumienia oddziaływań zachodzących między Słońcem a Ziemią.

Galerię obrazów i filmów dotyczących SDO i zebranych przez misję można obejrzeć na specjalnej stronie. Tamże, po zainstalowaniu specjalnej aplikacji, można również oglądać generowaną "na żywo' symulację położenia SDO.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]