Przejdź do zawartości

2010-04-20: Discovery wylądował po misji STS-131

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 20 kwietnia 2010

"Discovery" wylądował na bieżni numer 33 w Kennedy Space Center na Florydzie dziś o godzinie 13:08 GMT, kończąc misję STS-131.

Pierwotnie prom miał wylądować w poniedziałek 19 kwietnia, ale złe warunki pogodowe zarówno na Florydzie, w Edwards jak i White Sand wymusiły przesunięcie lądowania na wtorek.

Udaną próbę lądowania udało się zainicjować o 11:44 GMT, dając astronautom zielone światło na zejście z orbity okołoziemskiej. O 12:02:59 silniki promu zostały włączone na 177 sekund, zmieniając prędkość wahadłowca o 91 m/s (327,6 km/h). Dwadzieściatrzy minuty później "Discovery" zaczął wchodzić w atmosferę Ziemi. Proces przechodzenia przez atmosferę i samo lądowanie przebiegło bez zakłóceń. O 13:08:35 GMT prom wylądował na lądowisku nr 33 Centrum Lotów Kosmicznych im. Kennedy'ego.

Discovery wylądował

Celem lotu było dostarczenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną zapasów w module MPLM "Leonardo", który w najbliższym czasie zostanie przebudowany na stały moduł zaopatrzeniowy.

Misja STS-131 trwała 16 dni, a jej zakończenie oznacza, że do wycofania z użycia wahadłowców pozostały jedynie 3 ich loty. Gdy to się stanie, Stany Zjednoczone na kilka lat będą zmuszone do wynajmowania rosyjskich Sojuzów, na co podpisała już z Rosją stosowne umowy. Po raz ostatni promem leciała siedmioosobowa załoga. Jej dowódcą był uczestnik misji STS-122 z lutego 2008 Alan Poindexter.

Następną misję wykona prom "Atlantis", którego data startu jest wyznaczona na 14 maja. W jej trakcie 6 astronautów dostarczy na stację ISS rosyjski minimoduł naukowy, dalsze zaopatrzenie i części zamienne, m.in. do akumulatorów, anten, wysięgników robotycznych. Przedostatnim lotem będzie misja "Endeavour", obecnie zaplanowana na 29 lipca. Prom dostarczy na Międzynarodową Stację Kosmiczną eksperyment fizyki promieniowania, Alpha Magnetic Spectrometer.

Do ostatniej w historii programu lotów wahadłowców kosmicznych, STS-133, stanie "Discovery", 16 września. W jej trakcie "Leonardo" zostanie na stałe przyłączony do ISS.

Źródła[edytuj | edytuj kod]