Przejdź do zawartości

2010-04-19: Paryż: msza żałobna za zmarłych w katastrofie smoleńskiej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 19 kwietnia 2010
Południowa fasada katedry

Dziś o godz. 18.30 w paryskiej katedrze polowej, kościele Saint-Louis-des-Invalides, została odprawiona pod przewodnictwem kard. André Vingt-Trois, arcybiskupa Paryża, msza św. w intencji tragicznie zmarłych w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

Koncert po mszy św. w wykonaniu Les Musiciens du Louvre-Grenoble

Mszę, którą poprzedził szereg nabożeństw żałobnych w polskich kościołach Paryża w ubiegłym tygodniu, zorganizowano z inicjatywy Archidiecezji Paryskiej, Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu z pomocą zarządców Kościoła Inwalidów. Sam ambasador Tomasz Orłowski był nieobecny, gdyż po tragicznej śmierci w Smoleńsku Mariusza Kazany przejął dyrektora Protokołu Dyplomatycznego i organizował prezydenckie uroczystości pogrzebowe w Polsce. Wcześniej od 12 do 16 kwietnia w gmachu Ambasady została wyłożona księga kondolencyjna, do której chciało się wpisać tak wiele osób, że przedłużono o dwa dni pierwotny okres jej wystawienia.

W poniedziałek 19 kwietnia do katedry Inwalidów przybyło kilkaset wiernych polskich i francuskich. Byli obecni przedstawiciele francuskich władz cywilnych i wojskowych, członkowie korpusu dyplomatycznego oraz delegaci organizacji kombatanckich. Eucharystię sprawowano po francusku, części stałe odśpiewano po łacinie oraz dołączono kilka pieśni w języku polskim, w tym na zakończenie Boże, coś Polskę.

Mszę koncelebrowało kilkudziesięciu księży francuskich i polskich zarówno przebywających we Francji, jak i podróżujących, z których liczebnie wyróżniała się pielgrzymka kapłanów diecezji kieleckiej z jej ordynariuszem bp. Kazimierzem Ryczanem. Kazanie wygłosił kard. Vingt-Trois, a zaraz po nim swoje świadectwo złożył ks. generał Witold Kiedrowski.

Tuż po zakończeniu mszy św. zespół Les Musiciens du Louvre-Grenoble pod kierownictwem Francuza polskiego pochodzenia Marka Minkowskiego wykonał kościelną kantatę Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen Jana Sebastiana Bacha (BWV 12).